Skolēni organizē narkotiku ievešanu un izplatīšanu Latvijas skolās. VID šokē tendence – skolēni kontrabandisti

3 komentāri

Valsts Ieņēmumu dienesta Muitas policija ceļ trauksmi – strauji pieaugusi narkotiku izplatība skolas vecuma jauniešu vidū, kad skolēni internetā pasūta narkotikas un cenšas tās saņemt no ārvalstīm kā pasta sūtījumus.

Daudziem sešpadsmitgadniekiem tas jau beidzies ar ierosinātu kriminālprocesu un draud sabojāt visu nākotni.

Skolēni – narkotiku kontrabandisti. Valsts Ieņēmumu dienestu šokē arvien pieaugošā tendence, ka 16 gadus veci jaunieši organizē narkotiku ievešanas shēmas un pēc tam izplata narkotikas Latvijas skolās.

Valsts Ieņēmumu dienests nesen pārtraucis trīs šādu organizēto skolēnu grupu darbību.

Kaspars Podiņš
VID Muitas policijas direktors

Tas spilgti parāda to, ka jau 16 gados cilvēki ir sasnieguši tādu līmeni var organizēt grupu narkotiku ievešanai, izplatīšanai. Tur bija pilnīgi izveidoti savi kanāli, lai to izplatītu. Šīs narkotikas dažādos veidos organizētās noziedzības pārstāvji cenšas iepludināt mūsu jauniešu vidū, tostarp, realizēt skolās.

Šobrīd visvairāk narkotiku kontrabanda tiek atklāta pasta sūtījumos no ārvalstīm. Ja pērn visa gada laikā tie bija 105 gadījumi, tad šogad līdz maijam vien skaits jau sasniedzis 116 atklātos sūtījumus. Aizvadītajā diennaktī klāt nākuši vēl 12 gadījumi. Ne vienmēr narkotikas tiek ievestas tālākai izplatīšanai, skolēni tās pasūta arī personīgai lietošanai.

Ingrīda Gulbe-Otaņķe
VID Muitas pārvaldes direktora p.i.

Pamatā tās vielas, kas tiek sūtītas, ir marihuāna, kokaīns – kas ir mazākos apjomos, tāpat ir LSD markas.

Muitas policijai ir savas iecirknis Latvijas Pasta šķirošanas cehā, izlases veidā pārbaudot no ārzemēs atsūtītās sīkpakas ar rentgenu un narkotiku meklēšanā speciāli apmācītiem suņiem. VID Muitas policija apzinās – patiesie narkotiku kontrabandas apjomi varētu būt daudz lielāki, tāpēc Latvijas Pasta šķirošanas cehā sāksies daudz pamatīgākas pārbaudes, jo narkotiku kontrabanda aug biedējošos apmēros.

Kaspars Podiņš
VID Muitas policijas direktors

Pārdislocēsim savus spēkus – gan operatīvos resursus, gan izmeklēšanas resursus, lai tiešām aktīvi pievērstos pasta problēmai tieši ar narkotiku kontrabandu.

VID šokē arī daļas Latvijas skolu direktoru attieksme, kuri atsaka VID muitas darbinieku lekcijas skolās ar kinologu suņu viesošanos, jo apzinās, kā rādījusi līdzšinējā pieredze, muitas suņi uzodīs narkotikas skolēnu mugursomās un tas apdraudēs skolas reputāciju. Taču šādām lekcijām skolā ir vērtība, uzsver Muitas policija, jo daļa skolēnu atklāti norāda uz kriminālpārkāpējiem.

Kaspars Podiņš
VID Muitas policijas direktors

Tieši pēc lekcijas skolā mēs saņēmām momentā ziņu no personas, kas bija gatava ar mums sadarboties un izdot divus narkokurjerus, kas reāli iesaista jauniešus – 16 un 17 gadus vecus – tieši narkotiku izplatīšanai skolā. Protams, tas viss notiek par samaksu. Esam uzsākuši aktīvu darbu un domāju, ka drīz mēs arī aizturēsim šīs personas.

Jaunākie dati rāda, ka no narkotiku izraisītās psihozes un citiem veselības traucējumiem ārstējušies 123 jaunieši vecumā līdz 17 gadiem. VID Muitas policija arī skaidro, ka sadarbībā ar Valsts policiju šovasar vēl aktīvāk kā nekad iepriekš dosies narkotiku meklēšanu reidos pa dažādiem mūzikas festivāliem visā Latvijā.