Skolas plāno nodrošināt ar gaisa kvalitātes mērītājiem

2 komentāri

Viens no būtiskiem nosacījumiem, lai mācības rudenī varētu atsākt klātienē, ir ne vien skolotāju vakcinācija, bet arī gaisa kvalitātes uzlabošana skolās – tās tagad plānots nodrošināt ar ogļskābās gāzes (CO2) mērītājiem, kas signalizē nepieciešamību vēdināt telpas, vēsta TV3 Ziņas.

Gaisa kvalitāte ir aktuāla problēma Latvijas skolās. Veselības inspekcijas veiktajos pētījumos secināts, ka lielākajā daļā no kopumā 177 mācību telpām vairākos desmitos skolu, kurās mērīja CO2 līmeni, gaisa kvalitāte neatbilst starptautiski ieteiktajām prasībām. Viduvēja gaisa kvalitāte bija 75% telpu, slikta — 16%, bet laba tikai 9% telpu.

Lai to vērstu par labu, skolās plānots ierīkot CO2 mērītājus, kas brīdina, kad nepieciešama telpu vēdināšana, norāda izglītības un zinātnes ministre.

Anita Muižniece, izglītības un zinātnes ministre, JKP

“Ventilācijas sistēmas nebūt nav ideālas, it sevišķi atjaunotās skolās un tamlīdzīgi. Tad šis ir viens papildu rīks. Tāpat kā termometrs, kas pasaka, ka tu esi saaukstējies vai tev ir augsta temperatūra, tā šis saka, – kaut kas nav kārtībā, ir laiks kaut ko darīt.”

CO2 koncentrāciju telpā uzskata par objektīvāko izmērāmo rādītāju, kas liecina, vai ir pietiekama svaiga gaisa pieplūde. Tas ir svarīgi, jo slikta gaisa kvalitāte veicina nogurumu, darba spēju samazināšanos, kā arī paaugstina infekciju slimību risku.

Ar CO2 mērītājiem plānots nodrošināt visas valsts un pašvaldību vispārējās, profesionālās un speciālās izglītības mācību iestādes. Tam nepieciešami 3,7 miljoni eiro, un par finansējuma piešķiršanu rīt lems valdība. Muižniece to uzskata par ieguldījumu nākotnē.

“Skaidrs, ka ilgtermiņā mums visiem ir jāraugās uz labu ventilāciju, labu gaisa kvalitāti skolā. Un tas nav tikai Covid-19 pandēmijas apstāklis. Tas ir arī veselīga vide, domāšanas veicināšana, citu vīrusu neizplatīšanās,” skaidroja Muižniece.

Līgumu par gaisa kvalitātes mērītāju iegādi plānos noslēgt līdz novembrim.

2 komentāri