Skolas gaitu uzsākšanai septiņu gadu vecumā vajadzēs ārsta zīmi

14 komentāri

Skolas gaitu uzsākšanai septiņu gadu vecumā no 2019. gada būs nepieciešama ārsta zīme – to paredz grozījumi Vispārējās izglītības likumā, kas tiek skatīti Saeimā.

Proti, ja vecāki uzskatīs, ka viņu bērns tomēr nav gatavs uzsākt skolas gaitas no sešiem gadiem, viņiem būs nepieciešams ģimenes ārsta vai psihologa atzinums.

Taču šādu plānoto jauno kārtību apšauba gan vecāku organizāciju pārstāvji, gan ārsti.

LNT Ziņām viņi pauda uzskatu, ka ārsta zīme esot formāla barjera, lai bērni masveidā neuzsāktu skolas gaitas tāpat kā tagad – no septiņiem gadiem.

Jānis Ezers
kustības par kvalitatīvu izglītību “Vecāku forums” valdes loceklis

Šāds atzinums, protams, daudziem vecākiem liks papildus domāt un ir vērtējams kā papildus barjera. No vienas puses vecākiem it kā tiek dota izvēles iespēja, bet no otras puses tiek pateikts – nu, īsti jūs paši tomēr nevarat lemt par šo jautājumu.

Sarmīte Veide
Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente

Mēs strādājam uz pacientu vērstu aprūpi. Mēs iedziļināmies un ņemam vērā pacientu vēlmes. Un, ja vecāks tomēr uzskata, ka viņa bērns nav gatavs, tad nostāties pret vecāku un apstrīdēt viņa izvēli ģimenes ārstiem, kaut arī tas bērns ir gatavs, varbūt viņa fiziskā un garīgā attīstība to ļautu, es domāju, ka tas nebūtu pareizi.

Tagadējais regulējums nosaka, ka ārsta atzinums ir nepieciešams, ja bērnu grib laist skolā ātrāk – no sešiem gadiem.