Skolās trūkst teju 500 pedagogu

3 komentāri

Skolās joprojām trūkst pedagogu. Septembra otrajā pusē skolās bija teju 500 pedagogu vakances.

Lai gan ik gadu skolotāja diplomu iegūst teju 2500 cilvēku, ne visi dodas strādāt uz skolu. Tādēļ pedagogu trūkumam nemitīgi tiek meklēti jauni risinājumi.

Lai gan pirmais mācību gada mēnesis jau teju aizvadīts, joprojām brīvas ir 474 skolotāju vakances. Trūkst 150 pirmsskolas skolotāji un vairāk nekā 300 dažādu mācību priekšmetu pedagogu vispārizglītojošajās skolās, kur iztrūkums visvairāk jūtams dabaszinātņu un valodu priekšmetos. Izglītības ministre Ilga Šuplinska (JKP) gan uzsver, – pēdējos gados darīts daudz, lai skolotāju trūkumu mazinātu.

“Redzam to, ka ir divi papildu pasākumi, kas visu laiku mēģina to risināt. Pirmais ir šīs papildu kvalifikācijas, un redzam, kā šī statistika ir attīstījusies. Un patiešām redzam, ka 20./21. mācību gadā dabaszinātņu skolotāju pieprasījums ir mazāks,” norāda Šuplinska.

Pērn 159 skolotāji ieguvuši papildu kvalifikāciju  – dabaszinātņu skolotājs, kas pedagogam ļauj skolas ietvaros mācīt arī citus priekšmetus, kam nepieciešams neliels stundu skaits. Mazajam kontaktstundu skaitam, kam seko arī neliela alga, pedagogu no malas piesaistīt citādāk ir grūti. Tāpat lielas cerības ministrija liek uz jauno skolotāju izglītības projektu ”Mācītspēks”, kur divu gadu laikā iespējams apgūt praksē balstītu skolotāja profesiju.

“Viņi mācās pedagoģiju, paralēli strādājot skolā. Būtībā viņu darbs skolā ir četras dienas nedēļā, piektdienā ir studijas attiecīgajā augstskolā. Un tā atšķirība vēl ir tāda, ka būtībā viņi ir tādā ļoti garā praksē, viņi saņem atbalstu, viņiem brauc vērot stundas, skolā ir mentors,” stāsta nodibinājuma “Iespējamā misija” vadītājs Kārlis Kravis.

Šādā veidā šoruden skolās sākuši strādāt 100 jauni un talantīgi skolotāji. Oktobrī projektā paredzēta vēl viena topošo pedagogu uzņemšana. Jauni veidi, kā risināt pedagogu trūkumu, esot jāmeklē, jo, lai gan pedagoga diplomu katru gadu iegūst teju 2500 jauno skolotāju, daudzi darba gaitas uzsāk citā nozarē. Ministre tādēļ akcentē, vai nebūtu jādomā par līgumiem, kas uzliek par pienākumu pēc absolvēšanas strādāt nozarē.

“Augstskolu absolventiem, īpaši tādās darbavietās, kas ir valsts garantētās, – mediķi, pedagogi, visi, kas ir saistīti ar iekšlietu struktūru, tur būtu jābūt šim līgumam, kas principā, ja esi studējis par valsts finansējumu, tev ir noteikts laiks jānostrādā nozarē vai jādomā, kā maksā ar savu atbildību, ka valsts tev ir garantējusi budžeta vietu,” norāda Šuplinska.

Līdz šim gan šādam priekšlikumam bijusi pretestība. Vienlaikus paredzams, ka skolotāju trūkums turpinās saasināties, jo no teju 50 000 pedagogu gandrīz puse patlaban ir vecumā virs 50 gadiem.
3 komentāri