Šķirtās laulībās tēvi ar bērniem pavada tikai 13% laika

12 komentāri
Šķirtās laulībās tēvi ar bērniem pavada tikai 13% laika
pixabay

Tēvs uz 13% kā otrās šķiras vecāks! Ar tik skarbu raksturojumu nākuši klajā Latvijas sociālantropologi, pētot šķirtu laulību sekas un bērnu saskarsmes iespējas ar katru no vecākiem. Tēva loma pārsvarā tiek nonivelēta līdz materiālam atbalstam un nereti mātes bērnu attiecībās ar tēviem ieņem vārtsargu pozīciju. 

Bērnu iespējas tikties ar mammu un tēti pēc vecāku šķiršanās var noteikt paši pieaugušie savstarpēji vienojoties vai arī tiesa. Nesen veikts pētījums par situāciju Latvijā atklāj, ka abos gadījumos bērni pārsvarā paliek pie mātēm un tēviem bērnu dzīvē tiek otršķirīga loma.

Arī tiesu lēmumi par saskarsmes tiesībām liecina, ka tēviem ar bērniem tiek atvēlēti tikai 13% no visa laika. 87%us laika bērni pavada ar mātēm. Šķirtie tēvi arī atzīst, ka viņu bērnu mātes nereti liekot šķēršļus tēvu un bērnu attiecībām

Uvis Helmanis
basketbola treneris, tēvs

Greizsirdība kaut kāda savā ziņā, lai tomēr tas bērns būtu vairāk pie manis nevis tai otrā pusē un noteikti lai vairāk kontrolētu un, lai bērni domātu tādā veidā, kā es gribu domāt, un tad viņus tā arī māca.

Aigars Sloģis
tēvs

Bieži vien var būt tā, ka tas bērns ir manipulāciju objekts. Mums tagad nav laika un tā laika nekad nav, un lēnā garā notiek attālināšanās. Varbūt ja ir vajadzīgs, tad tikai dēļ naudas kaut kādā veidā, bet ne no emocionālās puses vai kaut kādas līdzdarbības.

Pētījumā arī novērota tendence, ka arvien vairāk tēvu pēdējos gados vēršas tiesu sistēmā ar prasībām par saskarsmes laika palielināšanu ar saviem bērniem. Turpretī mātes to uztver gandrīz kā pirkšanas-pārdošanas darījumu.

Kristīne Rolle
pētījuma autore, sociālantropoloģe

Tā prakse ir tāda, ka tēvs iesniedz prasību, ka viņš vēlas palielināt saskarsmi ar savu bērnu un uzreiz ir reakcija no mātes, kas pieprasa uzturlīdzekļu maksājumu un tas, ka tiek saistītas šīs dibas lietas, tātad tas, kā tu kā tēvs vari veikt savu sociālo funkciju tiek saistīts ar to, kādas ir tavas finansiālās iespējas.

Nereti mātes apzināti atskatoties no tēva maksātiem uzturlīdzekļiem, lai liegtu otram vecākam pieeju bērniem. Šādu tēva un mātes laika sadalījumu bērna dzīvē nosakot sabiedrības stereotipi un līdzšinējais domāšanas veids, kur māti tradicionāli redz dzīvojam ar bērniem, bet tēvs kļūst par nomaināmu elementu. Nereti vīrieši pat baidās vērsties tiesu instancēs, jo praktiski visur pretī redz sievietes. Piemēram, no 226 lietām, kas aplūkotas pētījumā, tikai 6 gadījumos bāriņtiesas pārstāvējuši vīrieši.

Klāvs Sedlenieks
pētījuma autors, sociālantropologs

Tad, kad vīrietis nonāk tiesā vai saskaras ar bāriņtiesu, tur viņam pretī ir gandrīz tikai sievietes. Ir ļoti maz vīriešu, kam paprasīt padomu vai kur tādu vīriešu solidaritāti varētu sagaidīt.

Lai palīdzētu risināt saskarsmes jautājumus ar bērniem un saņemt emocionālu atbalstu, nodibinājums ”Tēvi” šoruden sāks veidot īpaši vīriešiem domātas palīdzības grupas.

Pasaules pieredze liecinot, ka pēc šādu grupu apmeklēšanas, pāru domstarpības nereti izdodas atrisināt un laulības netiek šķirtas. Tikmēr sociālantropologi aicina līdzsvarot tiesu dzimtes sastāvu un attiecībā uz bērnu laika sadalījumu pēc iespējas piemērot principu puse laika kopā ar māti, puse – kopā ar tēvu.

12 komentāri