“Šķiet, ka nav, ko elpot!” Kristīne Garklāva un Nauris Brikmanis ēterā parāda, ar ko ik dienu jāsadzīvo diabēta slimniekiem

1 komentārs
“Šķiet, ka nav, ko elpot!” Kristīne Garklāva un Nauris Brikmanis ēterā parāda, ar ko ik dienu jāsadzīvo diabēta slimniekiem

Lai pievērstu lielāku sabiedrības uzmanību diabēta izplatībai Latvijā un vairotu līdzcilvēku sapratni un iejūtību pret tiem, kuriem ikdienā jāsadzīvo ar šo slimību, biedrība “Latvijas Diabēta centrs” 14. novembrī – Pasaules Diabēta dienā – uzsāks sociālu kampaņu “Stiprāks par diabētu”.

Kampaņa veidota kā sociāls eksperiments, kurā trīs sabiedrībā zināmas ētera personības – Kristīne Garklāva, Magnuss Eriņš un Edgars Bāliņš – savās ikdienas gaitās mēģinās “sadzīvot un mēroties spēkiem” ar diabētu, kura lomā iejutīsies mūziķis, improvizācijas teātra aktieris Nauris Brikmanis.

Eksperimenta dalībniekiem būs iespēja izdzīvot un ar dažādu uzdevumu un pārbaudījumu palīdzību “uz savas ādas” izbaudīt diabēta pacientu ikdienu – situācijas, kad diabēts ir blakus nepārtraukti, liek par sevi manīt ik uz soļa, pārsteidz brīžos, kad tas tiek gaidīts vismazāk, būtiski apgrūtinot jebkuru cilvēka darbību un rīcību un dažkārt pat radot ne vien neveiklus, bet arī veselībai un dzīvībai bīstamus momentus.

Lai pastāstītu par diabētu un sociālo eksperimentu, LNT raidījuma “900 sekunžu” studijā trešdienas rītā viesojās “Latvijas Diabēta centrs” dibinātāja un vadītāja Krista Teivāne, kura ar diabētu sadzīvo jau 28 gadus. Savukārt “diabēta lomā” ēterā iejutās mūziķis, improvizācijas teātra aktieris Nauris Brikmanis.

Video: sāk sociālo kampaņu “Stiprāks par diabētu”

Diabēts, kas tautā pazīstams arī kā “cukurslimība”, rodas, kad organismā ir pazemināts insulīna daudzums. Reģistrēto diabēta slimnieku skaits Latvijā nepilnos 20 gados ir trīskāršojies – saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem 2001. gadā Latvijā ar diabētu slimoja 29 492 cilvēki, savukārt 2017. gadā diabēts konstatēts jau 91 571 iedzīvotājam. Diemžēl liela daļa sabiedrības neizprot šīs slimības simptomus un gaitu, kā arī to, cik liela nozīme diabēta slimnieka ikdienas dzīves kvalitātes nodrošināšanā ir līdzcilvēku atbalstam, iejūtībai un spējai pareizi rīkoties kritiskās situācijās.

1 komentārs