Skepses par “AstraZeneca” apstākļos kā galveno risinājumu senioru vakcinēšanas veicināšanai redz citu firmu vakcīnas

9 komentāri
Skepses par “AstraZeneca” apstākļos kā galveno risinājumu senioru vakcinēšanas veicināšanai redz citu firmu vakcīnas
ZUMAPRESS/SCANPIX

Senioru skepses par “AstraZeneca” vakcīnām apstākļos kā galveno risinājumu vecāka gadagājuma cilvēku vakcinēšanai pret Covid-19 redz citu firmu vakcīnu izmantošanu, izriet no veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) sacītā.

Vaicāts, kā plānots veicināt, lai vairāk vakcinētu cilvēkus no 60 un no 70 gadiem un vai viens no risinājumiem būtu izbraukuma vakcinācijas attiecināšana arī uz veselajiem senioriem, kuriem mājās vakcinēties būtu ērtāk, Pavļuts pirmdien pēc koalīcijas sanāksmes atbildēja, ka izbraukuma vakcinācija, pirmkārt, ir paredzēta cilvēkiem ar būtiskiem funkcionālajiem traucējumiem.

Pirmie dati par šiem cilvēkiem, kuri paši nevar nokļūt tur, kur notiek vakcinācija, ir apkopoti un nedēļas otrajā pusē attiecībā uz viņiem varētu sākties izbraukuma vakcinācija, pauda politiķis.

Viens no priekšnoteikumiem saistībā ar izbraukuma vakcinēšanu ir pirmā, kaut arī nelielā piegāde kompānijas “Johnson&Johnson” izstrādātajai vakcīnai pret Covid-19, izriet no ministra paustā.

Lasi vēl – ”Johnson & Johnson” sāks Covid-19 vakcīnas piegādes Eiropai 19. aprīlī

Izbraukuma vakcinācija ir būtiski dārgāks pakalpojums, kas valsts budžetam izmaksā vairākas reizes dārgāk nekā vakcinācija medicīnas iestādēs vai ģimenes ārstu praksēs, skaidroja Pavļuts. Veselības ministrs norādīja, ka daļas senioru ir mazāka atsaucība, jo vakcinēšanu kavē diezgan lielā skepse, kas valda attiecībā uz “AstraZeneca” vakcīnu.

Galvenā atbilde uz to, kā sekmēt senioru vakcinēšanos, ir tuvākajās nedēļās rast alternatīvas “AstraZeneca” un tajā brīdī brīdī, kad Latvijā būs pieejamas cita tipa vakcīnas, tās piegādāt galvenokārt ģimenes ārstu praksēs, kur seniori gaida vakcīnas, bet nevēlas “saņemt to vakcīnu, kas mums ir”, izriet no politiķa paustā.

Uz atkārtotu jautājumu par šo tēmu, Pavļuts uzsvēra, ka seniori pašlaik ir rūpju lokā vairāk par citām grupām un ka runa ir par simtiem tūkstošiem cilvēku. Mediju plaši izplatītās sliktās ziņas par “AstraZeneca” vakcīnu acīmredzot ir atstājušas pietiekami lielu negatīvu iespaidu, un pašlaik kopīgiem spēkiem ir jāturpina strādāt pie skaidrošanas, ka visas vakcīnas ir labas un pasargā no Covid-19, pieļāvis politiķis.

Viņš norādīja, ka pašlaik vakcinēto senioru īpatsvars grupā virs 70 gadiem ir 25%, bet grupā virs 60 gadiem – mazliet mazāk.

Runājot par vakcinēšanās procesu vispārīgi, Pavļuts norādīja, ka pagājušajā nedēļā ir pārspēts gan vienas dienas rekords, kad vienā konkrētā dienā tika vakcinēti vairāk nekā 8500 cilvēku, gan arī kopējais nedēļas rādītājs ir bijis labāks nekā līdz šim.

Politiķis skaidroja, ka, izņemot otrās potes rezerves, centrālajā noliktavā vakcīnu atlikumu nav. Pienācis laiks balsta jeb otrās potes vakcinācijai daļai cilvēku, kuri iepriekš ir saņēmusi “Pfizer” vai “Moderna” pirmo vakcīnu.

Tuvākajās nedēļās gaidāmas nelielas vakcīnu piegādes, piebilda ministrs.

Politiķis norādīja, ka šodien prioritārajām grupām pievienojusies “sen gaidītā” grupa – liela daļa no pedagogiem. Tāpat drīzumā paredzēts ļaut potēties arī tiem pedagogiem, kuri pašlaik klātienē darbu vēl nav sākuši. Nākamā lielā, piektā grupa pēc olimpiskās vienības būs valsts dienesta pārstāvji, policisti un ugunsdzēsēji un citi, pavēstīja veselības ministrs.