Skaudra statistika: ik gadu slimnīcā nonāk lielāks vardarbībā cietušo bērnu skaits nekā ir jaundzimušo

1 komentārs

Arvien neprotam nosargāt savus bērnus – šādi skumji secinājumi ir mediķiem, kuri redz, ka traumas guvušo bērnu skaits gadiem ilgi saglabājas nemainīgi augsts. Sākta kārtējā sociālā kampaņa cerībā, ka beidzot vecāki tomēr vairāk ieklausīsies un domās par bērnu drošību.

Lai gan par bērnu drošību dažādās sociālajās kampaņās un medijos ne mazums runāts, ārsti secinājuši, ka rezultāts nav sasniegts – traumēto bērnu skaits gadu no gada nemazinās.

Gadā Latvijā piedzimst vidēji 20 000 bērnu, savukārt satraumēto, slimnīcā nonākušo bērnu skaits svārstās ap 22 tūkstošiem. Lai arī liela daļa negadījumu ir bijuši nejauši, mediķi tomēr pret tiem attiecas kā pret netīšu vardarbību pret bērnu. Visbiežāk nelaimes ir bijušas novēršamas – regulārākās ir kritienu traumas, apdegumi, suņu kodumi, apēsti bīstami priekšmeti.

“Daļā gadījumu tā varētu doma, ka ar mani tas nenotiks, daļā gadījumu vieglprātība, daļa – nezināšana. Un tā ir paradumu maiņa,” teic Bērnu slimnīcas virsārste Renāte Snipe. “No mazām dienām jārunā par drošu uzvedību uz ielas, automašīnās bērnu sēdeklīši. It kā saprotamas lietas, bet tās mūs var pasargāt no daudzām nelaimēm.”

Daudzos gadījumos gūto traumu dēļ bērni kļūst par invalīdiem, bet ir arī reizes, kad bērnus nav izdevies glābt. Šāds negadījums bija vēl pavisam nesen – pirms pāris dienām mira 11 gadīgs zēns, kurš letāli traumēja galvu pēc kritiena uz skeitparka rampas Raunā.

Tāpēc Jaunākajā sociālajā kampaņā bērnu aizstāvji mudinās vecākus tomēr nepārvērtēt piesardzību un mājās nodrošināt drošu vidi, bet ārpus tās – atvasi uzmanīt.

“Pacients būs anonīms, bet stāsts būs reāls. Ceram, ka caur individuālajiem stāstiem cilvēki sajutīs un sapratīs, ka ir jārūpējas gan par savu bērnu, gan par tiem, kas nonāk mūsu redzeslokā,” norāda Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa.

“Par esenci – ja dzirdi, ka bērns ir iedzēris vai aplējis sevi ar karstu ūdeni, pārbaudi situāciju uz sevi. Kur tev stāv esences pudeli vai kāds ir tavs paradums dzert kafiju, kur atrodas krūze, cik tuvu malai,” teic Bērnu slimnīcas psihoterapeite Gunta Andžane.

Tiešas vardarbības ir krietni mazāk, tomēr tā pastāv – pērn Bērnu slimnīca 318 gadījumos vērsusies bāriņtiesās. Mediķi aicina vecākus un pedagogus, kuri ar bērniem dienas laikā vissīkāk ir saskarsmē, būt vērīgiem – ja fiziska vardarbība ir pamanāmāka, emocionālo vai seksuālo ir grūtāk noteikt. Par to var liecināt izmaiņas bērna uzvedībā.

“Ja pēkšņi paliek drūms, nosēžas, skatās zemē, negrib runāt, neēdīs. Tās ir situācijas, kad vecāki saprot, ka bērnu uzvedība ir mainīta,” teic Andžāne.

Skolotājiem, pamanot vardarbības pazīmes, vispirms jārunā ar vecākiem, bet, ja viņi ir izvairīgi, jāvēršas pie izglītības iestādes psihologa un vai bāriņtiesā.

TOP komentāri

 • JanisT
  0 0 0

  JanisT

  Bērni ir jāaudzina!
  Bērnam jāmācās par sevi un savu rīcību atbildēt!
  Atceros, ka dažu gadu vecumā spēlējos ar pogām un pat nedomāju nevienu apēst, jo mamma bija pateikusi, ka nedrīkst.
  Mūsdienās bērni vispār vārdu nedrīkst nezina līdz 18 gadu vecumam, kad to viņiem iemāca policija pēc aizturēšanas.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl