Skandāls Valsts asinsdonoru centrā: C hepatītu atkārtotās analīzēs neatrod

0 Komentāru

Pārbaudēs par iespējamu pacientu inficēšanos ar C hapatītu, pārlejot asinis, neviens pozitīvs gadījums nav atklāts. Par to Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijā informēja Valsts asinsdonoru centra pārstāvji.

Jau stāstījām, ka pērnā gada nogalē centrs izsūtīja 195 brīdinājuma vēstules slimnīcām, ka viņu pacientiem, iespējams, var būt pārlietas ar C hepatītu potenciāli inficēta donora asinis. Šāda situācija izveidojās pēc tam, kad iespējama C hepatīta klātbūtne tika konstatēta pastāvīgo 28 donoru paraugos. To atklāja centra jaunā aparatūra.

Kopš tā brīža apzināti visi donori, kā arī lielākā daļa pacientu. Atkārtotās pārbaudēs viņu asinīs C hepatīts nav konstatēts.

Daina Mūrmane-Umbraško, VM Valsts sekretāra vietniece

Šajā gadījumā šie cilvēki nebija inficēti, bet viņiem parādās šīs infekcijas pozitīva reakcija. Kādēļ parādījās šī pozitīvā reakcija, to vairāk var skaidrot infektologi, mēs vēl turpināsim ar viņiem diskutēt. Bet sistēmā šie cilvēki neparādās.

Anita Daugavvanaga, Valsts asinsdonoru centra direktores vietniece

Ir runa par tiem gadījumiem, kad ir ņemts arhīvs. Nav runa par tiem gadījumiem, kad konstatējam svaigus gadījumus, bet tad, kad ņemam asins paraugus un pārtestējam no arhīva. Asins komponenti ir pārlieti 2013., 2014. un 2015. gadā. Runa ir tikai par šiem gadījumiem.

Vienlaikus atzīts, ka vājais posms bijusi gan iesaistīto dienestu savstarpējā, gan publiskā komunikācija. Tāpēc īsi pēc notikušā veselības ministre Anda Čakša uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku no amata atstādināja Valsts asinsdonoru centra direktori Ivetu Ozoliņu. Viņa amatā joprojām nav atjaunota. Komisijas sēdē vairāki deputāti norādīja, ka notikušais iedragājis donoru un pacientu uzticību.

0 Komentāru