Skandalozais tiesnesis Raimonds Buls tuvākajos gados sola pats aiziet no amata

1 komentārs

Aizdomīgi tiesneši ir, bet mehānisma, kā no viņiem tikt vaļā, nav. Tas jāsecina pēc Tieslietu padomes pētījuma par dīvainiem spriedumiem maksātnespējas lietās.

Tajā atzīts, ka vismaz 12 gadījumos tiesneši pieļāvuši rupjas kļūdas, un visvairāk to bijis trim tiesnešiem. Disciplinārlietas pret viņiem vairs nevar ierosināt. Vienīgais risinājums, ko piedāvā Tieslietu padome, ir – vienkārši vairs neļaut šiem tiesnešiem iztiesāt maksātnespējas lietas.

Trīs soģi ar lielāko aizdomīgo spriedumu skaitu azotē ir Rīgas rajona tiesas tiesneši Raimonds Buls un Valija Grebežniece, kā arī Latgales priekšpilsētas tiesas tiesnese Jolanta Zaškina – tas secināts Tieslietu padomes ziņojumā par dīvainajiem spriedumiem maksātnespējas lietās laikā no 2008. līdz 2014. gadam, kas tapa pēc žurnāla “Ir” publikācijām.

Kaut lielu daļu bažu padomes pieaicinātie eksperti norakstījuši uz neattīstīto tiesu praksi vai dažādi interpretējamām tiesību normām, daļā gadījumu arī viņiem nācies atzīt, ka šie tiesneši “vairākkārtīgi ir pieņēmuši lēmumus, kas ir klajā pretrunā ar tiesu normām un godaprātu”.

Kaut pārkāpumi ir nopietni, tajos vainotie tiesneši  pārmetumus vai nu nekomentē vai arī noliedz vainu, saucot to par vajāšanas kampaņu. Piemēram, tiesnesis Raimonds Buls, kaut savā darbā neko sliktu nesaskata, sola no tiesneša amata jau tuvākajos gados aiziet pats.

Buls uzskata, ka viņa darbs izvērtēts neobjektīvi. Viņš noraida, ka būtu pieņēmis lēmumus par labu skandalozajam maksātnespējas administratoram Mārim Sprūdam, uz ko norādīts ziņojumā. Buls uzstāj, ka Sprūdu pazīst tik, cik redzējis tiesas sēdēs, bet mājieni par pretējo esot tikai centieni padarīt tiesu par grēkāzi, ko īsteno bankas.

Raimonds Buls
tiesnesis

Kas ir šie te kreditori šajās te lietās, kas deva personām dažādus milzīgus aizņēmumus bez nodrošinājuma. Un tagad, lai attaisnotu savu darbinieku nolaidību, ka tika izsniegti šie te milzīgie aizdevumi, tagad mēģina atrast grēkāzi, ka tā ir tiesa vainīga, kas piemēroja valsts izdotus likumus.

Tomēr kopš 2016. gada Bulam jaunu maksātnespējas lietu izskatīšana piešķirta netiek, ar retiem izņēmumiem. Līdzīgu risinājumu Tieslietu padome tagad aicina piemērot pārējiem izceltajiem tiesnešiem. Lietu sadali uzraugošā Rīgas rajona tiesas priekšsēdētāja Inese Siliņeviča, kuras padotībā strādā gan Buls, gan Grebežniece, TV3 Ziņām gan norāda, ka neuzskata to par pareizu risinājumu.

Inese Siliņeviča
Rīgas rajona tiesas priekšsēdētāja

Es pat nespēju iedomāties situāciju, kad pēc šī ziņojuma, tai skaitā, kad tiesnesis tiek izņemts no lietu sadales, vai viņam tiek noņemtas šīs maksātnespējas lietas. Šīs lietas tu skatīt nevari, jo pār tevi ir aizdomu ēna, bet šīs lietas tu vari skatīt, jo tajās jau to aizdomu vēl nav. Manuprāt, vai nu tiesnesis ir un strādā godprātīgi, vai nu tiesnesis nestrādā nemaz.

Viņa arī norāda, – drīzāk Augstākajai tiesai būtu jājautā pašai sev, – ja jau šo tiesnešu lēmumi ir tik slikti, kādēļ tā pret viņiem nevērās ar disciplinārlietām, vienlaikus ar šo lēmumu atcelšanu.

Siliņēviča min: “Toreiz bija visas iespējas, termiņi nebija iestājušies noilgumi, kā sistēma varēja reaģēt. Es tāpēc šobrīd pati mēģinu saprast, kāpēc mēs tobrīd nepietiekami pievērsām šai problēmai uzmanību.”

Tagad šī iespēja ir nokavēta, jo tiesnešu disciplināratbildības noilguma termiņš ir tikai divi gadi. Te gan jāpiebilst, – starptautiskie Eiropas Padomes pretkorupcijas eksperti no GRECO jau ieteikuši šo termiņu pagarināt, tikai valsts izvēlējusies ieteikumu līdz šim nepildīt.

Liene Gātere
Sabiedrība par atklātību “Delna” direktore

Tas, ko var lemt disciplinārkolēģija, ir – arī lemt ierosināt tiesnesi atsaukt no amata. Tā kā Latvija šeit nav grozījusi likumu, mums joprojām ir salīdzinoši īsie termiņi, tā kā tā būtu viena lieta, ko aktualizē šis gadījums un kas iedot vienu jaunu instrumentu, ko darīt.

Tikmēr tiesnesis Buls TV3 Ziņām norādīja, ka, izjūtot nemitīgu spiedienu, viņš jau pats izšķīries aiziet no amata.

Buls skaidro: “Man tā ir pastāvīga sajūta, ka mani vajā, nomelno. Tā ir iekārta, ja nepakļaujies noteikumiem, nekas cits nepaliek kā tikai apmelot. Man ir ļoti grūti strādāt, es šo situāciju konstruktīvi risinu, apgūstu jaunu profesiju.”

Kā iepriekš izskanējis, Buls studē medicīnas koledžā medbrāļa profesiju. Kad tā būs apgūta, jurista profesiju viņš grasoties atstāt aiz muguras. Tiesnešu Grebežnieces un Zaškinas viedokļus noskaidrot TV3 Ziņām neizdevās, kaut, piemēram, Zaškina aģentūrai LETA norādījusi, ka komisijas ziņojumā paustajai kritikai nepiekrīt.

1 komentārs