“Skaisti runāja, cilvēki ticēja.” Biedrības “Zolitūde 21.11.” pārstāve vaino Gobzemu cietušo pamešanā

10 komentāri

Skarbu kritiku par vienu no premjera amata kandidātiem – Aldi Gobzemu (“KPV LV” ) – pauž daži Zolitūdes traģēdijā cietušie.

Būdams advokāts, Gobzems pēc traģēdijas pieteicās par cietušo aizstāvi, solot iztiesāt no vainīgajiem Latvijas vēsturē lielākās kompensācijas. Daļā šo lietu tiesvedība vēl turpinās, bet Gobzems cietušos vairs nepārstāv, jo kļuvis par Saeimas deputātu, un likums liedz apvienot advokāta un deputāta amatus.

Daļa cietušo jūtas nodoti. Bijušais advokāts gan uzstāj, ka visu klientiem solīto izpildīšot.

Lielu rezonansi šonedēļ izpelnījās Zolitūdes traģēdijā cietušo biedrības valdes locekles Aļonas Burves-Želudkovas intervija žurnālā “IR”, kur viņa kritiski izteikusies par zvērināta advokāta Alda Gobzema pievēršanās politiskajai karjerai. Teikto viņa atkārtoja arī TV3 Ziņām.

Aļona Burve-Želudkova
biedrības “Zolitūde 21.11.” valdes locekle

Es pati neesmu viņa kliente, un paldies Dievam par to. Bet tādēļ, ka esmu valdes locekle, kura vienmēr piedalās tiesās un sazinās ar cietušajiem, man ne reizi vien ir radušies Aldim jautājumi. Piemēram, kāpēc viņa klienti nevar viņu sazvanīt? Es uzskatu, ka tas, ko viņš ir izdarījis, ir nodevība, viņš cilvēkus ir nodevis tieši pašā grūtākajā brīdī.

Viņa stāsta, ka Gobzems uz krimināllietas sēdēm neesot nācis jau pusotru gadu. Civillietās, kur cietušie cenšas piedzīt kompensācijas no vaininiekiem, Gobzems tagad savā vietā nozīmējis citus juristus, savukārt joprojām nepabeigtajā krimināllietā cietušie palikuši bez pārstāvja.

Aļona Burve-Želudkova
biedrības “Zolitūde 21.11.” valdes locekle

Teātris. Skaisti runāja, cilvēki ticēja. Un tagad, kad viņš kļūst par Saeimas deputātu, skaidrs, ka viņš nevarēs strādāt par advokātu. Bet viņam ir palīgi. Viņš varēja nodot savas lietas palīgiem, kuri krimināllietā piedalītos un aizstāvētu tālāk cietušos. Bet viņš līgumus slēdz tikai par civillietām.

Cietušo biedrības pārstāve arī pārmet Gobzemam, ka pretstatā publiski paustajam viņš tomēr esot saņēmis naudu no cietušajiem. Pats Gobzems pārmetumus gan noraida kā nepatiesus, interpretējot tos kā Burves-Želudkovas emocijas.

Aldis Gobzems
Saeimas deputāts (“KPV LV”)

Mani klienti ir saņēmuši lielākās kompensācijas 100 Latvijas pastāvēšanas gadu vēsturē. Es esmu vēsturiski paredzējis dažādus scenārijus, bet mans publiskais solījums ir bijis, ka maniem klientiem nevajadzēs maksāt par maniem pakalpojumiem, un visi tie klienti, kas bija pie manis, neviens arī par advokāta sniegto juridisko palīdzību nav maksājis.

Gobzems nenoliedz, ka nav apmeklējis daudzas krimināllietas tiesas sēdes, bet skaidro, ka tas esot bijis tikai brīžos, kad cietušajiem un viņu advokātiem esot tik vien kā skatītāju loma. Cietušie krimināllietā varot tikai pieteikt un uzturēt prasības par kompensācijām, un tas jau esot izdarīts.

Gobzems skaidro: “Šobrīd šajā stadijā, kur atrodas lieta, nav nepieciešamības pēc aktīvas darbības, jo tad sanāk vienkārši atsēdēt tiesas sēdes. Bet pēc tiesas sprieduma, ja būs nepieciešams pārsūdzēt, tad skaidrs, ka viņiem vajadzēs juridisko palīdzību, bet nu tur mani kolēģi arī palīdzēs.”

Tv3 Ziņas sazinājās ar vēl kādu Zolitūdes traģēdijā cietušo, kura intereses pārstāvējis Gobzems. Klients vēlējās palikt anonīms, bet arī atzina, ka advokāta darbībā vīlies, jo paļāvies, ka viņš lietu novedīs līdz galam, bet tā vietā pirms tiesas debatēm, kur jāpārstāv cietušo viedoklis, advokāts pievērsies politikai un aizstājēju nav nozīmējis.

Komentējot atlīdzības jautājumu, traģēdijā cietušais pastāstīja, ka līgumos par juridisko palīdzību bijis paredzēts, ka atlīdzībā advokāts saņemtu daļu no pietiesātajām kompensācijām, bet neveiksmes gadījumā klientiem viņa pakalpojumi neko nemaksātu. Konkrētajā gadījumā klients advokātam neesot samaksājis ne centa.

10 komentāri