“Situācija ir ļoti traģiska!”; kopmītnēs mītošie ārvalstu studenti spiesti lūgt palīdzību pašvaldībai

1 komentārs

Latvijas augstskolu kopmītnēs Covid-19 ieviesis pamatīgas pārmaiņas.

Lai gan iemītnieku skaits pamatīgi sarucis, tie, kas aizvien dzīvo “kojās”, cenšas ievērot striktos ierobežojumus un higiēnas normas. Neapskaužamā situācijā ārvalstu studenti. Daudzi zaudējuši darbu apkalpojošajā jomā, vairs nesaņem naudas sūtījumus no vecākiem, tādēļ lūdz palīdzību pašvaldībai.

Igauniju šonedēļ pāršalca skandāls – Tartu Universitātes kopmītnēs atklāts Covid-19 perēklis. Pozitīvas koronavīrusa analīzes uzrādījuši seši studenti, kuri dzīvo vienā stāvā, slēgta visa kopmītņu ēka.

Latvijas augstskolas šis piemērs pamatīgi satraucis, un tas liek vēl stingrāk uzsvērt higiēnas normas. Dezinficē telpas, rokturus, pie ieejām ir dezinfekcijas līdzekļi, brīdinoši uzraksti. Studenti aizvien lieto koplietošanas virtuves un labierīcības, dušas. Augstskolas pārliecinātas, ka situācija ir droša. Arī studenti uzvedoties prātīgi. Taču, ja agrāk  biznesa augstskolas “Turība” kopmītnēs mitinājās ap 700 studentu, tagad palikuši 400. Mācības notiek digitāli, bet sadzīve aizvien kopmītnēs.

“Pēc ārkārtas stāvokļa izsludināšanas, protams, bija satraukums, daudzi studenti devās mājās. Ir bažas virknei studentu par iztikšanu. Pašvaldība nākusi pretim. Šonedēļ būs pirmie iesniegumi, arī augstskolas nāks pretim. Iesniegumiem jābūt latviešu valodā. Kur, kam jāiesniedz,” stāsta augstskolas “Turība” attīstības direktore Marta Kive.

Students no Indijas Jaašvants atzīst, ka daudzi studiju biedri ir izmisumā. Tie, kas strādāja viesmīlības biznesā, darbu zaudējuši! Arī vecāki no dzimtenes naudu vairs nevar atļauties sūtīt, un paši studenti mājās nevar tikt, jo robežas slēgtas. Starptautiskie studenti, sākot studijas “Turībā”, ir iemaksājuši 500 eiro depozītu, ko var izmantot pārtikai.

“Situācija ir ļoti traģiska! Neko darīt. Psiholoģiski daudzi ir izmisumā. Mēs turamies kopā kā ģimene. Neviens lieki neiet ārā. Studējam. Kopīgi gatavojam ēdienu, visi ir motivēti. Lielākoties istabiņās dzīvo divi, trīs studenti. Nav pilnas istabas. Ir arī izolācijas istaba, ja nu kāds sajūtās nevesels vai ir atgriezies no ārzemēm,” TV3 Ziņām stāsta augstskolas “Turība” students Jaašvants.

Taču arī vietējie studenti, kas mitinās kopmītnēs, atzīst, ka ikdiena ir pamatīgi mainījusies. “Rosīgākās stundas ir no 9.00 rītā, kad strādājošie studenti dodas uz darbu, vai 18:00, kad visi dodas atpakaļ. Studentu skaits ļoti samazinājies, esam krietni mazāk, nekā pirms tam,” secina kopmītņu iemītniece Amanda.

Kopmītņu iemītnieku kritums ir arī visās Latvijas Universitātes “kojās”, kur tagad higiēnas normas uzliktas kā galvenā prioritāte. Studentiem dala ziepes, dezinficē telpas, stingri piekodina nevest viesus un nepulcēties.

“Kopīgiem spēkiem situācija ir normāla. Nav neviens inficēšanās gadījums. Karantīnā ir viens Sīrijas students, kurš atgriezās no Zviedrijas ar repatriācijas reisu. Bet gan studenti, gan darbinieki viņam piegādā ēdienu, nodrošina iespēju karantīnā pavadīt laiku. Visi sadevušies rokās, situāciju mēģina risināt,” norāda LU Infrastruktūras departamenta vadītājs Marģers Počs.

Arī LU satraukums par ārvalstu studentu iztikšanu. Uz ielas nevienu neliks, mierina augstskolā. Finansiālās saistības ar grūtības nonākušajiem risinās, kad ārkārtas situācija būs beigusies.