Sirds mazspēja ir aktuāla problēma Latvijā; kardiologi aicina pievērst uzmanību riska faktoriem

Pievienot komentāru
Sirds mazspēja ir aktuāla problēma Latvijā; kardiologi aicina pievērst uzmanību riska faktoriem
Foto: F64

Kā ik gadu maijā (šogad 5.-7. datumā) visā Pasaulē un arī Latvijā atzīmē Sirds mazspējas dienu, kuras ietvaros ir plānotas izglītojošas aktivitātes iedzīvotājiem. Sirds mazspēja ir aktuāla problēma Latvijā, un tiek lēsts, ka vecuma grupā līdz 65 gadu vecumam to sastop aptuveni 1% iedzīvotāju, savukārt 75-85 gadu vecumā – jau 7%.

Biedrība “ParSirdi.lv” informē, ka visbiežāk sirds mazspēju izraisa koronārā sirds slimība, it īpaši pārciests miokarda infarkts, un paaugstināts asinsspiediens, taču to var izraisīt arī dažādas sirds muskuļa un sirds vārstuļu slimības. Pacientiem ar sirds mazspēju raksturīga dzīves kvalitātes pasliktināšanās, bieža hospitalizācija (saskaņā ar statistiku 2-5% no visām neatliekamajām hospitalizācijām), un augsta mirstība.

“Sirds mazspēja lielākoties ir sekas dažādām ielaistām sirds un asinsvadu slimībām, kas neārstētas noved pie komplikācijām. Daudzi sirds un asinsvadu slimību riska faktori ir novēršami gan ievērojot veselīgu dzīvesveidu, gan veicot regulāras sirds veselības profilaktiskās pārbaudes jau agrīnā vecumā. Svarīgi regulāri pārbaudīt sirds veselību, tostarp, uzmanību pievērst pulsam, kam miera stāvoklī jābūt aptuveni līdz 70 sitieniem minūtē. It īpaši liela vērība šim rādītājam jāpievērš tieši sirds mazspējas pacientiem. Tāpat svarīgi ir sekot līdzi asinsspiedienam, paturot prātā, ka vēlamais asinsspiediens jebkurā vecumā ir 120/80 mm/Hg, regulāri jāpārbauda arī holesterīna un cukura līmenis asinīs,” teic Latvijas Kardiologu biedrības Sirds mazspējas darba grupas vadītāja, kardioloģe Ginta Kamzola.

”Nereti pacienti pie speciālistiem nokļūst ļoti novēloti, kad sirds mazspēja jau ir strauji progresējusi un radušās komplikācijas. Sirds mazspējas dienā vēlamies vērst uzmanību sirds mazspējas riska faktoriem, kā arī sniegt izglītojoši informāciju par slimības simptomiem, lai iedzīvotāji sirds mazspēju atklātu savlaicīgi un vērstos pie ārsta. Vēlos uzsvērt, ka, pateicoties medicīnas un tehnoloģiju attīstībai, mūsdienās slimību iespējams savlaicīgi diagnosticēt un arī sekmīgi ārstēt,” norāda Pacientu biedrības “ParSirdi.lv” vadītāja Inese Mauriņa

Lai rastu iespēju sirds mazspējas pacientiem, viņu tuviniekiem un citiem interesentiem, klātienē saņemt speciālistu konsultācijas un informatīvos materiālus, 18.maijā no plkst.14.00-18.00 Vidzemes Slimnīcā viesosies mobilā “Sirds Mazspējas klīnika”. Tajā būs iespējams veikt veselības pārbaudes, izmērīt asinsspiedienu un pulsu, un saņemt speciālistu konsultācijas, kā arī saņemt kardiologu konsultācijas par sirds mazspēju un saņemt bezmaksas informatīvos materiālus par sirds mazspēju un citām sirds slimībām un to profilaksi.

Informatīvais Sirds mazspējas stends Rīgā darbosies no 8.maija visa mēneša garumā Paula Stradiņa Klīniskā Universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centrā. Tur ikvienam būs iespēja saņemt informatīvus bukletus par sirds mazspējas profilaksi, simptomiem, ārstēšanu, kā arī ieteikumus pacientu tuviniekiem.