Sinoptiķi: Šonedēļ Latvijā sāksies meteoroloģiskā vasara

Pievienot komentāru

Meteorologi prognozē, ka pēdējo dienu siltie laikapstākļi Latvijā turpināsies visas nedēļas garumā, tādēļ faktiski varēs uzskatīt, ka ir sākusies meteoroloģiskā vasara.

Tik agrs vasaras sākums Latvijā pa retam novērots arī iepriekš, tomēr nākotnes prognozes liecina, ka turpmākajās desmitgadēs vasaras Latvijā pamazām varētu kļūt garākas.

Gaisa temperatūra dienas vidū ap +20 grādiem. Rīgas parku zālieni pilni atpūtnieku. Visi steidz baudīt sauli un siltumu. Tomēr citi saglabā vēsu prātu un nesteidzas notikumiem pa priekšu, jo pēdējo gadu vasaras saulgrieži drīzāk atgādina rudeni.

Fakts, ka šogad vasara Latvijā sākusies par mēnesi ātrāk nekā ierasts klimata speciālistus neizbrīna, jo ilggadīgo gaisa temperatūru datu analīze liecina, ka visas gada sezonas pakāpeniski kļūst arvien siltākas.

Foto: LETA

Līdz šim tādas bijušas vien dažas dienas, bet turpmāk sola stabili siltu laiku un visdrīzāk varēs uzskatīt, ka vasara ir sākusies. Tomēr vasaras sākums Latvijā ir mainīgs.

Laura Krūmiņa
LVĢMC Hidrometeoroloģisko prognožu nodaļas vadītāja

Ir gadi, kad meteoroloģiskā vasara tiešām iestājas jau maijā, maija vidū, maija otrās dekādes sākumā, viens no tādiem nesenākiem gadiem šinī gs. minams 2013. gads, bet piemēram, ja mēs paskatāmies pagājušo 2017.gadu, tad tas ar tādām ļoti siltām gaisa masām un augstām temperatūrām mūs nelutināja pat visu jūnija mēnesi.

Plašāki pētījumi par klimata pārmaiņām Latvijā pēdējo 100 gadu laikā liecina, ka vidējā gaisa temperatūra visa gada garumā kļūst augstāka, turklāt arvien biežāk novērojami laikapstākļu ekstrēmi.

Andris Vīksna
LVĢMC Prognožu un klimata daļas vadītājs

Gaidāms, ka jau tagad līdz gadsimta beigām, piemēram, šādu dienu skaits, kad temperatūra sasniedz 25 grādus jau pagarināsies par faktiski veselu pusotru mēnesi. Bet kopumā tā tendence, ka vasara pamazām pārņems mūsu sezonas, ja tā var teikt, un kļūs nedaudz garāka gan uz pavasara rēķina, gan uz rudens rēķina.

Tāpat pakāpeniski pieaug arī tā saucamo tropisko nakšu skaits, kad vidējā gaisa temperatūra nenoslīd zemāk par +20 grādiem. Tomēr jāņem vērā, ka garāka vasara nebūt nenozīmē vairāk saules, jo Latvijas ģeogrāfiskais novietojums arī vasarā saistās ar gana biezu mākoņu segu.