Simts piecdesmit miljoni eiro – siltākām mājām

Komentāri

150 000 000 eiro – tik liela summa atvēlēta dzīvojamo ēku siltināšanai. Lai atvieglotu finansējuma iegūšanu Ekonomikas ministrijā sola, ka Altum izsniegtie naudas aizdevumi dzīvojamo ēku siltināšanai būs vieglāk pieejami nekā līdz šim.

Ēka Rīgā, Ļermontova ielā, nosiltināta pagājušā gada pavasarī. Iedzīvotāji vairākus gadus gatavoja dokumentus finansējuma iegūšanai. Tagad ēkai nosiltināts jumts, pagrabs, ārsienas un nomainīti logi koplietošanas telpās.

Ekrānuzņēmumi

Viena no ēkas iedzīvotājām Ilga skaidro, ka siltināšanai ir plusi un arī mīnusi. Pēc ēkas nosiltināšanas gaiss dzīvoklī kļuvis krietni sausāks.

Ēkas iedzīvotāja Ilga:

Ļoti pat sauss gaiss, acīs pilnīgi kož, grauž acis.

Savukārt ieguvums ir samazinātie apkures rēķini, ietaupījums jūtams, neskatoties pat uz to, ka jāveic aizņēmuma atmaksa. Dzīvoklī ir + 26 grādi (pēc Celsija), lai arī saimniece tikai retu reizi ieslēdz gāzes apkures katlu.

Ēku siltināšana Latvijā rit samērā lēnām. Aizvadītajos gados nosiltināta 741 ēka, kas ir vien nepilni 4% kopējā māju skaita. Jo īpaši pasīvi iedzīvotāji ir Daugavpilī, arī Rīgā nosiltināts salīdzinoši neliels skaits ēku, labāk veicās Kurzemes pilsētās.

Simts piecdesmit miljoni eiro, tik liela summa atvēlēta jaunam ēku siltināšanas projektam, skaidro Ekonomikas ministrijā. Lai to iegūtu, iedzīvotājiem jāsagatavo ēkas tehniskā dokumentācija un ar to jāvēršas finanšu institūcijā Altum pie konsultantiem. Pēc tam jāiesniedz pieteikums kādā no komercbankām, un tikai tad, ja komercbanka atsaka, ir iespēja papildus valsts finansējumam iegūt Altum aizdevumu.

Ekonomikas ministrijā norāda, ka nauda ēku siltināšanai jaunajā projektā būs pieejamāka, jo Altum būs piekāpīgāki nekā komercbankas.

Ekonomikas ministrijas pārstāve Anda Lagzdiņa:

Altum aizdevumā viņi, protams, arī vērtēs iedzīvotāju maksātspēju, bet Altum ir mazliet vairāk variācijas iespēju, ja arī ēkai ir problēmas ar maksātspēju, viņi var mazliet brīvāk uz šīm lietām skatīties, komercbankām ir diezgan strikti ierobežojumi. Tādā ziņā, es domāju, Altum aizdevums būs pieejamāks.

Iepriekš problēmas sagādāja ne tikai finansējuma pieejamība, bet arī iedzīvotāju nespēja vienoties par ēkas siltināšanas veikšanu, jo ir jāpanāk 2/3 ēkas iedzīvotāju piekrišana darbu uzsākšanai.

Rīgas Namu pārvaldnieka pārstāvis uzskata, ka līdz ar pieejamāku finansējumu un vairāk pozitīviem piemēriem iedzīvotājiem būs vieglāk vienoties par siltināšanas veikšanu.

“Es domāju, ka vairāk dzīvokļu īpašniekus motivēs tieši šie labie piemēri, realizēti projekti, atsauksmes no dzīvokļu īpašniekiem, kaimiņiem, radiem, draugiem,” uzskata RNP uzņēmējdarbības veicināšanas nodaļas vadītājs Juris Romaņenko.

Jaunajam ēku siltināšanas finansējumam gatavi pieteikties jau 13 Rīgas Namu pārvaldnieka ēku iedzīvotāji. Altum un Rīgas Namu pārvaldnieks tuvākajā laikā plāno veikt konsultācijas par ieguvumiem, kas rodas, veicot ēkas siltināšanu.

Video

Lasi vēl