Simtiem leļļu un milzu pacietība! Filmu studijā “Animācijas Brigāde” top jauni šedevri

Komentāri

28. oktobris tiem, kurus interesē animācija, ir diena ar īpašu vēsturisku nozīmi, – šajā datumā pirms 125 gadiem Šarls Emīls Reno pirmo reizi parīziešu publikai izrādīja animācijas filmas jeb optisko teātri.

Arī Latvijā animācija ieņem nozīmīgu lomu kultūrā.

Režisore Dace Rīdūze kopā ar animācijas filmu operatoru Ēvaldu Lāci gatavo jaunu kadru filmēšanai. Filmu studija “Animācijas Brigāde”, kur abi strādā, ir vienīgā leļļu animācijas studija Latvijā. Šeit kopš 1990. gada ir tapušas 75 filmas.

Tagad top vēl viena – īsfilma par puteklīšiem. Šobrīd tiek filmēts kadrs par istabas tīrīšanu. Divu stundu laikā top četru sekunžu garš materiāls. Šo darbu var veikt patiešām ļoti pacietīgi cilvēki. Filmas režisorei ik pa laikam jāiegriežas mākslinieku darbnīcā, kur pašlaik top tās dekorācijas – leļļu meistare un rekvizitore Lelde Kārkliņa taisa lielformāta grāmatu vākus.

Studijā izveidotas simtiem leļļu, kas kā aktieri darbojušās daudzās leļļu animācijas filmās. Daudzas no lellēm ir saglabājušās, un telpas ir kā liela leļļu izstāde, kur plauktos dus iemīļoto filmu varoņi. “Animācijas Brigāde” glabā arī leģendārā režisora Arnolda Burova filmu varoņus, arī no pirmās Latvijā veidotās leļļu filmiņas “Ki-ke-ri-gū”, kas tapa 1966. gadā.

Pirmā latviešu leļļu filma bija 10 minūšu gara. Sižeta pamatā ir pasaka par nabaga vīru un viņa ēdelīgo, bet drosmīgo gaili. Filmas režisors un animācijas pamatlicējs Burovs pirms tam bija izpaudies tikai Leļļu teātra izrādēs, un, pateicoties šim darbam, viss sākās.

Kopumā šobrīd Latvijas animatori strādā pie piecām pilnmetrāžas animācijas filmām, kas ir garākas par 30 minūtēm un pie sešās īsfilmām.

Lasi vēl