Sīku zādzību dekriminalizācija Latvijā: vai to atbalsta politiķi un eksperti?

1 komentārs
Sīku zādzību dekriminalizācija Latvijā: vai to atbalsta politiķi un eksperti?
LETA

Vai Latvijā vajadzētu dekriminalizēt sīkās zādzības? Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers šonedēļ atkārtoti aicināja atgriezties pie šī jautājuma, jo tas ļautu ievērojami atslogot tiesībsargājošo dienestu resursus nopietnāku noziegumu izmeklēšanai.

Ideja par sīko zādzību dekriminalizāciju tiek apspriesta jau vairākus gadus. Līdz šim to ieviest nav izdevies. Iecere vienmēr atdūrusies pret jautājumu, kāds būs slieksnis jeb zaudējumu vērtība, no kuras iestāsies kriminālatbildība.

Ņemot vērā, ka zādzības un piesavināšanās nelielā apmērā, kas ir ir vienas minimālās algas jeb 380 eiro robežās, veido aptuveni 24% no kopējā noziegumu skaita, ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers mudina atsākt diskusiju par šādu noziegumu dekriminalizāciju. Jo resursi – gan cilvēku, gan finanšu, kas jāpatērē šādu sīku likumpārkāpumu izmeklēšanā, –  ir ievērojami. Viņš min kaimiņvalsts Lietuvas piemēru, kas šo soli jau spērusi.

Ēriks Kalnmeiers

Ģenerālprokurors

Lietuvā redzam, ko tas dod — ir reģistrēto noziegumu samazināšanās, jo tur šī apakšējā līnija ir novilkta. Līdz 100 eiro par šiem noziegumiem tiek piemērots administratīvais sods – naudas sods, administratīvais arests, piespiedu darbs. Latvijā saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 6. pantu tīri teorētiski kriminālprocess ir uzsākams arī par vienu nozagtu centu.

Skaidrs, ka tā ir politiska izšķiršanās, atzīst Kalnmeiers. Bet piekrīt – tā tiešām nav viegla. Saeimas darba kārtībā sīko zādzību dekriminalizācijas šobrīd nav. Tas gan nenozīmē, ka politiķi nav atvērti diskusijai. Tomēr viņu vidū šis jautājums nav viennozīmīgs.

Sliekšņa noteikšanu mantiskiem noziegumiem redz arī jomas eksperti, bet tikai ar piebildi, ka ātrus un pārsteidzīgus soļus gan nevajag spert.

Skaties VIDEO un uzzini vairāk!

1 komentārs