Siguldas pusē top unikālas lampas – tās tiek izgatavotas no pagalēm

6 komentāri

Vienam no pagales sanāk Buratīno vai Pinokio, citam – gaismas ķermenis. Tiešām – ierastais krāsns iekurs var pārtapt arī neparastā interjera apgaismes objektā. Tā piemēram, siguldietis Elvijs Vībots lampas taisa no pagalēm.

Elvija Vībota darbnīca atrodas dažu kilometru attālumā no Siguldas ļoti ainaviskā vietā. Aiz darbnīcas loga redzamā ainava ir kā glezna – stirnas, lapsas un citi meža zvēri, kas nāk tuvāk darbnīcai, iedvesmo un dažreiz izbrīna kokmākslinieku.

Dekoratīvajām lampām no malkas pagalēm Elvijs pievērsās pirms gada un pavisam nejauši.

“Viss sākās ar to, ka pie drauga malkas talkā viņš atrada vienu skaistu pagali. To negribēja atstāt sadedzināšanai un palūdza paņemt līdzi uz savu māju. Es noliku to istabā, un tad gads aptuveni pagāja, kad no kaut kurienes ienāca prātā doma izgaismot šo pagali. Esam pieraduši, ka koks un malka ir ierasta lieta, mēs to sacērtam, sazāģējam, bet tā dod mums siltumu, dod gaismu,” stāsta kokmākslinieks, “Wood Light Art” zīmola autors Elvijs Vībots.

Tā dzima šī ideja – lampas no pagalēm ar dažādiem rakstiem, arī latvju zīmēm. Jebkura pagale varētu kļūt par mākslas objektu, taču Elvijs ir izvēlīgs.

“Ja saredzu, ka no tās pagales kaut kas var tapt, es to izvēlos. Viena trešdaļa no tām, ko es sagatavoju, aiziet tiešām malkā, pārējās izdodas uztaisīt par lampām,” bilst Vībots.

Process nav viegls, bet interesants. Darbā ir trīs stadijas – sākumā pagalei ar zīmuli tiek uzzīmēts zīmējums.

“Nākamā stadija, kad es viņu šķeļu pušu, tad tiek pāršķeltas un izdobts vidus, lai gaisma tur iekšā dzīvojas. Tad pēc tam top grebums un raksts,” skaidro Vībots.

Tuvāk nobeigumam tiek ievietota lampiņa un var jau redzēt, kā gaisma spēlējas kokā. Pēc tam, lai izveidotu rakstu, seko rūpīgs un skrupulozs darbs.

“Gandrīz juveliera darbs, man tas patīk, tāpēc es nesteidzos,” saka kokmākslinieks.

Šis darbs māca pacietību, Elvijs stāsta. Koks ir ļoti plastisks materiāls. Viņš tikai mācās to sajust. Elvija lampas jau ceļo pa pasauli – tās ir Islandē, Grieķijā, Austrālijā.

6 komentāri