Siguldā testē Latvijā pirmo atkritumu šķirošanas viedpunktu

6 komentāri

Siguldā tiek testēts Latvijā pirmais atkritumu šķirošanas viedpunkts. Tas ir unikāls, jo iedzīvotājiem būs iespēja norēķināties tikai par pašu radīto un izmesto sadzīves un bioloģiski noārdāmo atkritumu apjomu.

Tā kā viedpunkts ir jauns tehnoloģisks risinājums visas Baltijas līmenī, to testē viena ielas kvartāla iedzīvotāji. Konteineri ir vairāki – papīram, plastmasai, bioloģiskiem atkritumiem. Viss process ir diezgan vienkāršs.

“Sarežģīti nav…Ir vajadzīga siguldieša karte,” norāda Siguldas iedzīvotāja Irēna Rusiņa.

Leona Paegles ielas kvartāla deviņu māju iedzīvotāji viedpunktu var izmantot, autorizējoties ar savām Siguldas novada iedzīvotāja ID kartēm, to datus iepriekš iesniedzot savam mājas apsaimniekotājam. Kad tā ir autorizēta, veras vaļā konteineris. Uz ekrāna pēc dažām sekundēm parādās šo izmesto bioloģisko atkritumu svars.

Irēnai nekādu grūtību šī jaunā kārtība nesagādā. Mājās visu sašķiro pa frakcijām, viņa norāda: “Plusiņš karmai, tieši tā… Jo jebkuru plastmasu, papīru mēs varam pārstrādāt. Tāpat bioloģija. Tā ir zaļā gaisma mums visiem, jo par dabu ir jārūpējas. Ekonomiski izdevīgi būs noteikti, jo es nesu tos atkritumu daudzumu, ko es un mana ģimene patērē. Jo vairāk es dalu un šķiroju, jo man tie atkritumi ir lētāki.”

Šis risinājums palīdzēs katram iedzīvotājam individuāli sekot līdzi personīgi radīto atkritumu apjomam, kā arī kontrolēt izdevumus par to apsaimniekošanu, skaidro atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumā ”Jumis”, kā rezultātā iespējams samazināt ikmēneša maksu par sadzīves atkritumu izvešanu un vienlaikus arī parūpēties par apkārtējās vides ilgtspēju.

Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma ”Jumis” direktore Kristine Lūse skaidro: “Viennozīmīgi tad iedzīvotājiem būs lētāk, jo, šķirojot atkritumus – gan bioloģiju, gan vieglo iepakojumu, gan stiklu – un runājot ar iedzīvotājiem, viņi saka, ko man nodot? Man sadzīves atkritumiem ir neliels maisiņš. Šobrīd cilvēkiem šī samaksa ir pēc svara, līdz ar to, ja visu smago frakciju, piemēram, stiklu, nošķiro, paliek ļoti mazs apjoms.”

Kā novēroja “900 sekundes”, iedzīvotāji rīkojas dažādi: vieni labprāt izmanto viedpunktu, citi met savus atkritumus konteineros, pie kuriem ir pieraduši.

Atkritumu šķirošanas viedpunkts testā režīmā darbosies līdz šīs nedēļas beigām. Taču vēlāk pakāpeniski tiks samazināts līdzās novietoto līdzšinējo sadzīves atkritumu konteineru skaits.

Plānots, ka atkritumu šķirošanas viedpunkts, kuru izmanto deviņu māju iedzīvotāji, palīdzēs par 70 tonnām gadā samazināt Getliņu poligonā noglabājamo sadzīves atkritumu apjomu, kā arī ierobežot oglekļa dioksīda emisijas.

6 komentāri