Siguldā strauji attīstās kopienas dārzs

0 Komentāru

Tieši šo saziņas veidu, šobrīd apzināti izmanto Siguldas kopienas dārza “Audz” ļaudis patlaban kā saziņas veidu aktīvi izmanto kādam varbūt aizmirstās uz papīra ar roku rakstītās zīmītes – šis dārzs pilsētas centrā tiek veidots kā pretstats bieži vien pārāk ātrajai un netveramajai digitālajai dzīvei, vēsta TV3 ziņu raidījums “900 sekundes”.

Siguldas centrā izveidotajā Kopienas dārzā dzīve rit nesteidzīgi. Kopienas ļaudis tā pa īstam zemi sākuši rakt tikai šonedēļ. Daudzi izbauda dārza darbus arī bez cimdiem.

Kopienas dārza dalībniece Liene Straupe

“Pēc tam ir lielāks darbs nomazgāt rokas un izberzt nagus un visu pārējo, bet tā ir tāda… Man tas vienmēr no bērnības ir licies, ka tā kā enerģētiski ir svarīgi ar plikām rokām darboties pa zemi. Tā kā es visu novadu, piezemējos, un viss ļoti labi. Kā mana meitas saka, tas ir veselīgi.”

“Arī Sigulda – tā ir pilsētvide. Un tad, kad tu nāc, un tiešām redzi kad arī mazi bērni nāk, viņi laista, viņi te nāk pēc zirnīšiem. Un tā dzīvība, kas te rodas, kad cilvēks atnāk! Īstenībā arī ļoti daudzas ģimenes šeit nāk. Un tu vari redzēt, kā tie vecāki atslābst. Tie bērni nāk smilšu kastē, dārzā,” stāsta kopienas dārza dalībniece Agate Ansviesule.

Šeit neviens nekur nesteidzas. Cik paspēj – tik arī iestāda. Ja nav iespējas laikā aplaistīt – tad vienkārši atstāj zīmīti citiem. Un ir droši par to, ka tas tiks izdarīts.

“Siltumnīcā arī sākās tāds kā analogais čatiņš. Kur kāds uzraksta zīmīti, piesprauž, kāds uzraksta atbildi. Tā kā vecajos laikos, kad klasē pamet zīmīti kādam un gaida atbildi. Nevis kā īsziņās vai “WhatsApp”, šeit viss notiek ļoti analogā veidā. To mēs arī mēģinām popularizēt un pastiprināt,” saka kopienas dārza “Audz” idejas autore Nora Gavare.

Šogad Kopienas dārzam “Audz” ir trešā sezona. Tas tapis savulaik degradētā vidē, kas izveidota kā jauna platforma un tagad tā pārtapusi par veselu kvartālu.

“Īpašums tika iegādāts ar perspektīvu domi, ka to varētu attīstīt. Bet kādā veidā attīstīt, tas jau tālāk soli pa solim ir novedis pie šāda tipa kvartāla tapšanas, un arī sabiedrības iesaistīšanas un tādas kā kopienas veidošanos. Šobrīd pat bizness, kas šeit top, tie ir tādi kā kopienas cilvēki,” idejās dalās Siguldas “Zaļās villas” kvartāla attīstītājs Andris Strapcāns.

Dārzs kā magnēts piesaista un ģenerē ap sevi dažādas idejas un saslēdz projektus kopā. Vai tas būtu biznesa inkubators, dabīgo produktu tirdziņš, biokafijas māja, vai vegānu uztura ražošana.

Dārzs kļūst arvien lielāks. Šogad šeit ir izstādītas trīs jaunas stādu dobes. Un vēl sešas parastās. Jo stādīt gribētāju paliek arvien vairāk.

Kopienas ļaudis ļoti cer, ka epidemioloģiskā situācija uzlabosies, un arī šogad būs iespēja dārzā rīkot dažādus pasākumus un koncertus, kas parasti ir plaši apmeklēti.

0 Komentāru