Siguldā autoceļš draud ieslīdēt Gaujā

4 komentāri

Autoceļa noslīdeņa draudi Siguldā, – pirms trim dienām gar Gauju esošajā brauktuvē parādījušās dziļas plaisas daudzu metru garumā. Jaunnedēļ gaidāmi ģeoloģiskās izpētes darbi.

Asfaltētais ceļš – Peldu iela – gar Gauju pārlūzis, radot dziļu un vairāk nekā 20 metrus garu plaisu. Upei tuvākā daļa nosēdusies uz leju. Siguldas novada domē pieļauj, ka, visticamāk, zem ceļa izveidojies izskalojums avotu izlaušanās dēļ. To, ka ģeoloģiskā kustība pazemē nav apstājusies, liecina Gaujā ieplūstošais duļķainais ūdens, kas brīžam, pēc siguldiešu teiktā, mutuļojot kā dubļu vulkāns.

Bažījoties, ka situācija varētu pasliktināties, transportlīdzekļu kustība ir aizliegta. Diennakts dežūras veic pašvaldības policija un zemessardze.

“Ja mēs šos apstākļus nezinām, nevaram garantēt, ka šī iela ir droša. Satiksme uz šīs ielas ir apstādināta ar varbūtību, ka tā var iebrukt sliktākajā gadījumā. Kamēr neesam pārliecināti par cilvēku drošību, esam apturējuši satiksmi līdz turpmākiem lēmumiem, lai saprastu, kā tālāk rīkoties,” norāda Siguldas novada domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics.

Siguldas novada dome lūgusi iesaistīties Būvniecības valsts kontroles biroju (BVKB), kā arī Latvijas Būvinženieru savienību ar saviem ekspertiem. Jau pirmdien šeit ieradīsies ģeologi, veicot attiecīgos mērījumus, un pēc tam visi kopā izstrādās tehnisko projektu situācijas risinājumam.

Pāragri vēl esot spriest, cik izmaksās noslīdeņa novēršana. Gājēju kustība riska zonā nav aizliegta. Siguldieši, kuriem uzkrāta pieredze ar liela mēroga noslīdeņiem Gaujas senlejā, izturas ar sapratni.

“Vecāki atbrauca ciemos, gribēju atvest uz pludmali. Taisījāmies braukt ar mašīnu, bet tā kā ceļš ir slēgts, auto atstājām otrā pusē, ejam ar kājām. Tā neomulīgi ir,” bilst Siguldas iedzīvotāja Iveta.

Iela, kas draud iebrukt Gaujā, ved arī uz populāro piedzīvojumu parku Tarzāns. Slēgtās satiksmes dēļ piekļūšana tagad ir no kalna augšas, – Svētku laukuma.

“Tur ir atvērtas papildu autostāvvietas uz Leona Paegles un Cēsu ielas, un aicinām klientus izmanot krēslu – pacēlājus, lai nokļūtu uz šķēršļu parku, kas ir bez maksas. Var izmantot gan krēslu pacēlāju, gan rodeļu trasi, un tādā veidā risinām situāciju,” stāsta “Tarzāns” klientu apkalpošanas operatore Kristīne Vārna.

Sarežģītāka situācija ir kempinga klientiem un laivu tūrismam. Atpūtnieki pa grupām ar iepriekšēju pieteikšanos tiek organizēti nokļūšanai cauri Siguldas kamaniņu un bobsleja trases teritorijai, kurai ir piekļuve slēgtajam ceļam no otra puses. Tieši Gaujas senlejā pie Siguldas ir vieni no aktīvākajiem ģeoloģiskajiem procesiem Baltijā – noslīdējumi, izskalojumi, jaunu alu veidošanās un avotu izlaušanās.