Signe Baumane: Latvietība nav kā zeķes, ko dienas beigās novilkt

0 Komentāru
Signe Baumane: Latvietība nav kā zeķes, ko dienas beigās novilkt
Foto: Ieva Čīka, LETA

”Latvietība ir noteikts skatījums uz pasauli, kas sakņojas kultūrā, valodā un audzināšanā,” saka ASV mītošā animatore un režisore Signe Baumane. 

ASV dzīvojošās animācijas filmu režisores Signes Baumanes vārds pirms neilga laika atkal lika izskanēties Latvijas vārdam pasaulē. Pilnmetrāžas animācijas filma Akmeņi manās kabatās no Latvijas tika izvirzīta ASV Kinoakadēmijas balvas Oskars nominācijai par labāko ārzemju filmu. Pirms filmas nacionālās pirmizrādes tā ar sajūsmu tika uzņemta pasaules nozīmīgākajos kinofestivālos. Vai nacionālajai piederībai bijusi nozīmē ceļā uz panākumiem, jautājām pašai režisorei.

Vai tas, ka nākat no Latvijas, esat latviete, ir palīdzējis gūt starptautiskus panākumus profesijā?

Lepojos ar to, ka esmu latviete, man tas šķiet kaut kas īpašs. Tas, ka Latvijā uzaugu Padomju Savienības periodā, man devis unikālu dzīves pieredzi un interesantu pasaules uztveri.

Man piemīt manas paaudzes latviešiem raksturīgā darba ētika un taupība, kas ļoti noderēja, lai izsistos citā valstī profesijā, kur valda sīva konkurence. Un arī zināma veida oportunisms – spēja saskatīt savu izdevību un panākt tās izdošanos tā, lai visi iesaistītie gūtu kādu labumu.

Vai uzskatāt, ka Latvijas kā valsts atbalsts ir bijis pietiekams ceļā uz sasniegumiem?

Es negaidu no valsts atbalstu. Man patīk Džona F. Kenedija slavenais citāts: ”Jājautā nevis, ko valsts var dot tev, bet ko pats vari dot savai valstij” (”Ask not what your country can do for you – ask what you can do for your country”. Lielākoties darbojos uz savu roku, bet ne vienmēr tas ir iespējams un ne vienmēr – vajadzīgs.

Manas divas Amerikas perioda īsfilmas – Sieviete un Veterinārārsts – tapa studijā Rija ar Nacionālā Kino centra un Kultūras Fonda atbalstu, kas man bija liels gods. Šīs filmas Latvijas vārdu nes pasaulē. Bet vislielāko atbalstu – morālo un materiālo – no Latvijas valsts saņēmu savai pilnmetrāžas filmai Akmeņi manās kabatās, un tas man joprojām sagādā lielu prieku un lepnumu. Paldies Latvijas Nacionālajam Kino centram, kā arī visiem latviešiem, kuri atbalstīja filmas Kickstarter kampaņu!

Kā saglabājat latvietību, esot tālu prom no dzimtenes?

Latvietība nav kā zeķes, ko dienas beigās var novilkt nost vai aizmest projām, kad vairs nav derīgas. Tā arī nav sajūta vai emocija. Tas ir noteikts skatījums uz pasauli, kas sakņojas kultūrā, valodā un audzināšanā. Manas asociācijas un reakcijas uz, piemēram, dabu vai gadalaiku maiņām ir citādākas nekā vidusmēra amerikānim. Tikai latvietis tās spēj izprast līdz galam.

Man nav jāpiekopj tradīcijas, jāsvin nacionālie svētki un jāēd noteikta veida pārtika, lai zinātu, ka esmu latviete.

Vai 20 gadu laikā, kopš dzīvojat Amerikā, ir mainījušās patriotiskās jūtas?
Pēdējos pāris gados ievēroju, ka arvien vairāk lepojos ar to, ka esmu no Latvijas un Eiropas. Varbūt ne viss Latvijā ir perfekti, ir tādas un šādas problēmas, bet problēmas vērojamas visur pasaulē. Man patīk latviešu spēja izdomāt risinājumus, kur to šķietami nav, sīkstums grūtību priekšā, kopības apziņa – it kā katrs par sevi, bet tomēr katrs latvietis redz sevi kā daļu tautas – un dabas dievināšana. Man patīk latviešu valoda, tas, kā tā skan un ko tā spēj paust. Patīk latviešu humors – gan melnais, gan neķītrais – un sarkasms.

Man patīk Latvijas jaunā paaudze, tās entuziasms, izglītība, apņēmība, mērogi un darbošanās spējas. Manai paaudzei bija tipiska iekšēja nedrošība, vārīgums, ko katrs mēģināja apslēpt ar bravūru un negatīvu attieksmi. Jaunajai paaudzei nav bail dažreiz izrādīt vājumu vai apmulsumu, tikai drosmīgie un drošie to spēj. Lieku lielas cerības uz Latvijas jauno paaudzi.

Jūsu novēlējums latviešiem, Latvijas iedzīvotājiem šajā nedēļā, kad esam nedaudz patriotiskāk noskaņoti!

Latvija sevī ietver ne tikai latviešus. Un ne visi latvieši dzīvo Latvijā. Visiem Latvijas iedzīvotājiem novēlu atrast kopīgu valodu, kopīgas intereses un kopīgu lepnumu par Latviju!

Atgādinām, ka Signes Baumanes pilnmetrāžas animācijas filmas Akmeņi manās kabatās pasaules pirmizrāde Karlovi Varu festivālā kļuva par unikālu gadījumu šā festivāla garajā vēsturē, jo pirmo reizi galvenajā konkursa skatē tika izrādīta pilnmetrāžas animācijas filma. Filmas pirmizrādi pārpildītajā zālē noskatījās vairāk nekā 1300 skatītāju, turpmākajos seansos festivālā to apmeklēja vairāk nekā 5000 skatītāju. Septembrī filma tika izrādīta Ņujorkā un Losandželosā, gūstot pozitīvas kritiķu atsauksmes. Latvijas pirmizrādi filma piedzīvoja 21. augustā.

Signe Baumane ar godalgoto filmu turpina apceļot pasauli, tiekoties ar skatītājiem gan kinoteātros, gan sarunas par redzēto uz lielā ekrāna turpinot sociālajos tīklos.

0 Komentāru