Sievietes Latvijā pelna par 22% mazāk nekā vīrieši. Kā veidojas šī starpība?

6 komentāri

Kurš saņem lielāku algu – vīrieši vai sievietes -, un vai runām par sieviešu diskrimināciju darba tirgū ir pamats? Centrālās Statistikas pārvaldes (CSP) dati liecina, ka sievietes Latvijā pelna par piektdaļu mazāk nekā vīrieši. Kā veidojas šī starpība?

Visu Latvijas sieviešu stundas vidējā bruto darba samaksa ir par 22,3% mazāka nekā vīriešiem. Situācija kļūst arvien izteiktāka. Darba samaksas plaisa Latvijā arvien pieņemas spēkā. Vēl pirms četriem gadiem vīrieši pelnīja par 19,7% vairāk nekā sievietes, bet šogad atšķirība jau vairāk nekā 22%.

“Sieviete Latvijā procentuāli ar augstāko izglītotību.” CSP Darba samaksas statistikas vadītāja Lija Luste norāda, ka sievietes Latvijā ir izglītotākas, bet tik un tā pelna mazāk. Tomēr jāatceras, ka pētījumā tiek aprēķināts kopējais vīriešu un sieviešu atalgojums, nekādi detalizētāk neaplūkojot kādu profesiju vai nostrādāto stundu daudzumu.

“Tātad sarēķinām vīriešiem tādā veidā un sievietēm stundas samaksu. Šis rādītājs ir 22%, tiek aprēķināts kā starpība starp sieviešu stundas samaksu, kas proporcionāli attiecināta pret vīrieša samaksu, kā ideālu uz kuru tiekties,” norāda CSP pārstāve.

“Protams, ja mēs saliekam kopā visus vīriešus un sieviešu amatus, tad šī atšķirība ir liela.” Latvijas Darba Devēju konfederācijas (LDDK) vadītāja Līga Menģelsone uzsver, ka jau tradicionāli Latvijā sievietes bieži vien izvēlas mazāk apmaksātus amatus.

“Ja mēs paņemam tradicionāli zemu apmaksātas profesijas, kuras Latvijā netiek novērtētas. Tā ir sociālā aprūpe, bērnudārzu audzinātāja, medmāsa, tur ir liels īpatsvars sieviešu. Nav novērots, ka vīrieši izvēlas šādas profesijas, līdz ar to statistika iedod šo atšķirību,” pauž LDDK vadītāja.

Menģelsone norāda, ka reizēs, kad sievietes pašas iet uz mazāk apmaksātiem amatiem, diskriminācijas veicināšanu darba devējiem nevar pārmest.

TV3 uzrunātie garāmgājēji norāda, ka iespējamo diskrimināciju varētu izgaismot, mainot pētījuma specifiku. Cilvēki uzdod jautājumu, vai ir pareizi salīdzināt vīriešu algu ar visu sieviešu algu. Pareizāk būtu salīdzināt vīriešu un sieviešu algu par konkrētu padarītu darbu vienā uzņēmumā.

“Vai mēs esam redzējuši daudz apkopēju, kas ir vīrieši, nu nē. Tā tas ir pa segmentiem, tāpēc būtu jāskata pa segmentiem. Ir profesijas, kur sieviešu skaits ir lielāks, un, ja tas ir mazāk apmaksāts, tad sanāk, ka viss pavelkas uz zemi,” saka uzrunātā pilsētniece Ļena.

“Ja vien ir līdzīgas iespējas, tad viss ir kārtībā. Taču ja par vienu un to pašu darbu sievietēm maksā mazāk, tad tā noteikti ir problēma,” teic tūrists Stīvens.

LDDK norāda, ka, mazinot plaisu apmaksā, sievietēm būtu jāveicina pašpaļāvība un darba pārrunu iemaņas. Tāpat arī jāveicina atteikšanās no tradicionālajiem uzskatiem, ka ir sieviešu un ir vīriešu profesijas.

6 komentāri