Sešu gadu laikā visā Latvijā plāno slēgt vai apvienot ar citām vairāk nekā pusi vidusskolu, paredz jaunais plāns

Komentāri

Plāns, ko darīt ar Latvijas skolu tīklu, ir visai drosmīgs. Tas paredz aptuveni sešu gadu laikā visā Latvijā slēgt vai apvienot ar citām vairāk nekā pusi vidusskolu, dubultot pedagogu algu un arī atjaunot daudzus ceļu kilometrus.

Jaunais skolu tīkla attīstības modelis veidots, ņemot vērā demogrāfiskos, infrastruktūras nodrošinājuma un iedzīvotāju mobilitātes aspektus, un tas solās būt apjomīgs. Tiešas pārmaiņas sagaida pašus skolēnus un pedagogus, bet izglītības ministrs Kārlis Šadurskis sola, ka uzdrošināšanās mainīties veicinās augstāku dzīves kvalitāti visai sabiedrībai.

Kārlis Šadurskis
izglītības ministrs

Ir laiks iziet no komforta zonas un saprast, ka mēs esam ļoti nopietnu pārmaiņu priekšā, ka šīs pārmaiņas ir absolūti nepieciešamas, ja mēs gribam, lai Satversmē garantētās tiesības uz izglītību mēs varētu piepildīt ar reālu saturu – tiesības uz izglītību nozīmē tiesības uz kvalitatīvu izglītību.

Ar jaunā attīstības modeļa palīdzību ministrs sola celt pedagogu profesijas prestižu, teju dubultot viņu algas, skolēniem nodrošināt modernu mācību vidi, kā arī papildu ārpusskolas aktivitāšu iespējas, un pat rekonstruēt 31 ceļu posmu gandrīz 300 km garumā.

Tas viss gan prasīs vairāk nekā puses Latvijas vidusskolu slēgšanu vai apvienošanu ar citām. Iespējams, daļa pedagogu paliks bez darba.

Vidusskolu tīkla modelējums paredz, ka tām ir jākoncentrējas attīstības centros, piesaistot arī skolēnus tuvākajām pašvaldībām.

Tāpat plānots veicināt, lai skolēni mācību iestādēs nokļūst kājām vai ar velosipēdu, tā samazinot pašvaldību izmaksas skolēnu pārvadāšanu. Proti, ar transportu būtu jānodrošina tikai tie skolēni, kuriem līdz mācību iestādei jāmēro vairāk nekā trīs kilometri.

Skolu tīkla sakārtošana ministrijas ieskatā pašvaldībām ļaus ietaupīt, neuzturot skolas pustukšas. Kā pozitīvs piemērs minēta Valmiera.

Jānis Baiks
Valmieras mērs

Mūsu skolās 25% ir citu pašvaldību bērni, kuri atbrauc līdz Valmierai. Tagad izveidojas tā situācija tāda, – ja vidēji republikas nozīmes pilsētās vienu skolēnu uztur vienpadsmit iedzīvotāji pilsētā, tad Valmierā vienu skolēnu uztur septiņi iedzīvotāji. Un saprotiet, tas ir pietiekams iemesls, lai mēs domātu arī ekonomiski un maksimāli efektīvi.

Optimālo vidusskolu tīkla modeli plāno ieviest pakāpeniski apmēram sešu gadu laikā, ar esošo finansējumu to varot paveikt. Pirmais solis ir noteikt minimālo audzēkņu skaitu. Visticamāk, tas būtu vismaz 25 skolēni vienā vidusskolas un ne mazāk par sešiem – sākumskolas klasē.

Lasi vēl