Sešu gadu laikā Latvijā slēgtas teju 100 skolas

1 komentārs
Sešu gadu laikā Latvijā slēgtas teju 100 skolas
Foto: LETA

Kopš 2009. gada Izglītības un zinātnes ministrija atbalstījusi 98 skolu slēgšanu, visvairāk skolu likvidējot Latgalē un Rīgā.

Lielākie skolu tīkla optimizēšanas un kārtošanas darbi sākušies līdz ar krīzi 2009. gadā, kad tika pieņemts lēmums slēgt vai reorganizēt lielāko skaitu izglītības iestāžu, gada laikā skolu skaitu visā valstī samazinot par teju 100 vienībām. 2009. gada 1. septembrī tika reorganizētas 84 izglītības iestādes. Garš bija arī slēgto skolu saraksts – IZM toreiz akceptēja 57 izglītības iestāžu, kurās vēl 2008. gadā kopā mācījās vairāk nekā 5500 skolēnu, slēgšanu. Kopējais izglītojamo skaits šajās izglītības iestādēs no 2004. gada līdz to slēgšanai kopā samazinājies par ceturtdaļu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pēc 2009. gada skolu slēgšana turpinās, tomēr to skaits samazinājies līdz divām iestādēm 2013. gadā un četrām šogad.

Lai gan IZM prognozē, ka tuvākajos gados skolēnu skaits, iespējams, varētu pieaugt, pagaidām izglītojamo skaits konstanti krīt. Ja 2014./2015. mācību gadā mācības pamata un vidējās vispārējās izglītības programmās Latvijā sākuši 209 912 skolēni, tad pirms desmit gadiem skolēnu bijis teju uz pusi vairāk.

Vēl pirms desmit gadiem Latvijā 1001 skolā mācījās 300 667 skolēni. 2004./2005. mācību gada sākumā lielākā skola ar 1747 skolēniem bija Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskola. Desmit gadu laikā izglītojamo skaits šajā izglītības iestādē sarucis par 35%, un skola no savulaik lielākās skolas kļuvusi par astoto lielāko, sev pa priekšu palaižot galvenokārt Rīgas skolas.

Ja 2004. gadā lielāko skolu sadalījums novadu griezumā bijis diezgan vienmērīgs – puse 50 lielāko skolu atradušās Rīgas reģionā, 16% – Zemgalē, 12% Latgalē un Kurzemē, bet 8% – Vidzemē, tad šogad lielākās skolas koncentrētas galvenokārt Rīgā. No 50 skolēniem bagātākajām skolām 36 atrodas Rīgas reģionā.

Savukārt visbūtiskākais lielāko skolu skaita kritums dekādes laikā noticis Latgalē – tur šādu skolu skaits samazinājies pat sešas reizes. No lielāko skolu vidus izkritušas vairākas Rēzeknes pilsētas un Daugavpils pilsētas skolas, kurās kopā toreiz mācījās gandrīz 4500 skolēni. Šogad tajās reģistrēts teju par 40% mazāks bērnu skaits. 50 lielāko skolu vidū nu ir tikai trīs Kurzemes un sešas Zemgales skolas. Vidzemē, kur 2004. gadā bija četras lielāko izglītības iestāžu vidū esošās skolas, šādu skolu skaits palicis nemainīgs.

TOP komentāri

  • reāliste
    0 0 0

    reāliste

    Kāpēc mazās skolas Latvijā nevar (vai negrib???) pārveidot par filiālēm? Protams, tas ir "baigi kruta" būt direktorei skolā ar... padsmit skolēniem!!! Mums vienā klasē divarpus reizes vairāk skolēnu! Tāpat ir ar speciālajām skolām - Latvijā vairāk kā 60, lielākā daļa internātskolas. Cik tur katrā skolā priekšnieku un vietnieku??? Iekļaujošā izglītība tikai uz papīra, atskaitēs.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl