Septiņās slimnīcās Latvijas reģionos uzlabo ārstniecības kvalitāti un finansējumu

2 komentāri

Septiņās slimnīcās dažādos Latvijas reģionos no šīs nedēļas uzlabota medicīnas aprūpes pieejamība – ar Veselības ministrijas rīkojumu tur slēgti steidzamās medicīniskās palīdzības punkti, tā vietā stiprinot uzņemšanas nodaļas.

Limbažu slimnīcas vadītāja sākotnēji izbijusies, redzot Veselības ministrijas plānu likvidēt steidzamās medicīniskās palīdzības punktu. Taču patiesībā izmaiņas šeit un arī vēl Aizkraukles, Bauskas, Līvānu, Ludzas, Siguldas un Talsu slimnīcās nozīmē tieši situācijas uzlabošanos – lielāku finansējumu un plašāku veselības aprūpes pieejamību.

Steidzamās medicīniskās palīdzības punkti turpmāk būs aizstāti ar pakāpi augstāku aprūpi – uzņemšanas nodaļu. Tas nozīmē, ka līdz šim zemākā līmeņa ambulatorās aprūpes septiņas iestādes tagad oficiāli pārtapušas par pirmā līmeņa slimnīcām, un medpersonāla izmaksas pilnībā nosegs valsts, nevis kā līdz šim – daļa jāsedz aprūpes iestādēm.

“Šajā situācijā mums tiek apmaksātas divas māsas. Tātad viena rūpe mums atkrīt. Mums tiek apmaksāti arī divi ārsti – ķirurģiskā profila un terapeitiskā profila ārsti – visas 24 stundas. Tā ka, mēs esam ieguvēji, un galvenais – ieguvēji ir mūsu iedzīvotāji,” norāda “Limbažu slimnīcas” valdes locekle Gunta Ozola.

Tikmēr Siguldas slimnīca visus šos gadus no saviem līdzekļiem patiesībā jau uzturēja pilnībā funkcionējošu uzņemšanas nodaļu, lai gan faktiski vajadzēja tikai steidzamās palīdzības punktu. Izmaiņas Siguldas slimnīcai nozīmēs noņemt spriedzi no pašu budžeta.

Siguldas slimnīcas vadītājs Valdis Siļķe stāsta: “Labums būs tāds, ka palielināsies finansējums par apmēram 12 000 eiro mēnesī, no kura varēs nosegt anesteziologu visu diennakti, kas līdz šim nebija no valsts puses nosegts. Daļēji tas nosegs arī narkozes māsas izmaksas, jo arī tā dežūrē visu diennakti.

Tiesa gan, valsts apmaksā nebūs iekļauts diennakts rentgena laborants. Sigulda to turpinās segt no saviem līdzekļiem. Tikmēr Limbažu slimnīca saplānojusi, ka valsts apmaksāto diennakts uzņemšanas nodaļas personālu vēl izmantos, lai dienas stacionāru pārveidotu par diennakts terapeitisko nodaļu.

”Limbažu slimnīcas” valdes locekle Gunta Ozola pauž: “Un mēs arī tiem pacientiem varam atļauties vairāk medikamentu, vairāk izmeklējumus, jo, ja nāca uz dienas stacionāru, tad daudzas iemaksas pacientiem bija jāmaksā pašiem. Tagad tas viss būs iekļauts gultu dienā.”

Lai arī septiņās slimnīcās tiek izveidotas uzņemšanas nodaļas, tomēr tās nekļūst par neatliekamās medicīniskās palīdzības iestādēm neesošo reanimācijas nodaļu dēļ. Pacienti ar dzīvībai bīstamiem stāvokļiem tiks turpināti vesti uz lielajām slimnīcām. Taču ņemot vērā situāciju medicīnā, pacienti reģionā pauž pat izbrīnu, ka Limbažu slimnīca tiek spēcināta, nevis slēgta.

“Es domāju, ka tas ir tikai apsveicami, jo ne visiem ir iespēja aizbraukt uz Rīgu vai Valmieru. Novads ir pietiekami liels,” saka “Limbažu slimnīcas” paciente Lāsma.

Savukārt vēl kāda paciente Vija min: “Ja var tepat cilvēks uz vietas palikt, tas daudz nozīmē. Ir bijuši gadījumi, aizved uz Valmieru, cilvēks sešas stundas gaida uz uzņemšanu, kamēr cilvēkam iestājas klīniskā nāve.”

Tikmēr pakāpē zemākā aprūpe ar steidzamās medicīniskās palīdzības punktiem paliks Gulbenē, Saulkrastos, Saldū, Smiltenē un Valkā. Tur tiek sniegta ierobežota apjoma palīdzība – traumu, pēkšņas saslimšanas vai hroniskas slimības saasināšanās gadījumos. Taču Aizputē medicīnas personāla trūkuma dēļ, kad pēc jaunās prasības jānodrošina nevis ārsta palīgs, bet ārsts, steidzamās medicīniskās palīdzības punkts tiks slēgts. Aizputes dome uzrunājusi Veselības ministriju mīkstināt prasības, lai šo medicīnas punktu saglabātu jebkādā apjomā.

2 komentāri