Septembrī būs jauna vidusskola – ar militāro saturu un militāro disciplīnu

3 komentāri

Latvijā darbu Aizsardzības ministrijas un bruņoto spēku pakļautībā uzsākt gatava jauna specializētā vidusskola – ar militāru mācību saturu un disciplīnu, vēsta TV3 Ziņas.

Pulkveža Oskara Kalpaka vārdā nosauktā militārā vidusskola pirmos divus gadus atradīsies Kandavā, bet pēc tam pārcelsies uz pastāvīgo mājvietu – Rudbāržu muižu. Uz pirmā iesaukuma 25 vietām jau skolas atklāšanas dienā bija pieteikušies 19 potenciālie audzēkņi.

Skolēni, kas pabeigs Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālo vidusskolu, iegūs jaunākā instruktora pakāpi, priekšrocības iestāties aizsardzības akadēmijā. Virsmērķis ir, lai jaunieši vēlāk izvēlētos darbu nacionāli bruņotajos spēkos.

Artis Pabriks, aizsardzības ministrs (AP)

“Kaut vai darbs ar pieaugošo Latvijas aizsardzības industriju – šeit vajadzīgi militārie eksperti, ne tikai metinātāji vai kiberdrošības cilvēki, bet cilvēki, kas saprot, kas ir vajadzīgs armijai. Tā perspektīva viņiem būs labāka.”

Militārās vidusskolas pamatprogrammā uzsvars būs uz matemātiku un fiziku. Profesionālajā sadaļā kursi, kas veidos izpratni par karavīra uzdevumiem, armiju, valsts aizsardzību.

Intars Kušners, Pulkveža O. Kalpaka profesionālās vidusskolas direktors, pulkvežleitnants

“Militārā psiholoģija, militārā vadība, ieroču uzbūve, taktika, ierindas mācība un daudzi citi militārie priekšmeti, kas iedzīs viņiem iemaņas militārajā jomā, un spēt uzņemties vadību.”

Jaunizveidotajā vidusskolā ikdienā būs jānēsā militārais formastērps.

Audzēkņiem ne tikai daudz fiziskās sagatavotības nodarbības šeit – stadionā, bet viņus vedīs arī uz militārajiem poligoniem praktisko iemaņu apguvei. Instruktori – no bruņotajiem spēkiem un zemessardzes.

“Poligons nozīmē tepat – Skrundā, Mežaines poligons vai arī tepat orientēšanās apvidū,” atzīmēja Pulkveža O. Kalpaka profesionālās vidusskolas direktors, pulkvežleitnants Intars Kušners.

Katrs audzēknis saņems stipendiju – 150 eiro mēnesī. Būs bezmaksas ēdināšana četras reizes dienā. Nodrošināta bezmaksas dzīvošana labiekārtotos kopmītnes numuriņos, un skolas audzēkņiem arī veselības apdrošināšana.

Iecerēts, ka militārā vidusskola būs prestiža iestāde ar sīvu konkurenci iestājeksāmenos. Te tikt varēs arī tad, ja skolēnā saskatīs potenciālu ar laiku attīstīt bruņotajiem spēkiem vajadzīgās prasmes.

“Pat ja šis cilvēks pēc tam neaiziet armijā, būs ar labākām zināšanām, attieksmi pret valsti, spēju saskatīt sakarības starp civilo dzīvi un drošību,” uzskata aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Kamēr Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālā vidusskola pirmos divus gadus atradīsies Kandavas lauksaimniecības tehnikuma telpās, izmaksas būs 300 000 eiro gadā. Taču, kad pārcelsies uz pastāvīgo mājvietu – Rudbāržu muižu, militārā vidusskola darbosies ar pilnu jaudu – 200 audzēkņiem un trīs miljonu eiro gada budžetu.

3 komentāri