Senioru aprūpe kā sociālais projekts: Latvijā top pansionāti, kuros ir ģimeniska vide

0 Komentāru

Ne vien Eiropā, bet arī Latvijā sabiedrība noveco, un tas rada dažādas jaunas vajadzības. Te runa ir arī par pansionātiem, uz kuriem Rīgā joprojām ir ļoti garas rindas. Šobrīd Latvijā, līdzīgi kā jau gadiem Rietumeiropas valstīs, top arī pansionāti, kuros ir ģimeniska vide. Turklāt to tapšanā tiek izmantots arī Eiropas Savienības līdzfinansējums.

Tāpat kā visās iepriekšējās mājās, arī jaunajā, tikko uzceltajā piedomāts, lai pasargātu iemītniekus no kritiena, kas veciem cilvēkiem var beigties ar nopietnām traumām. Senioru mājās grīda ir līdzena, pie visām sienām ir rokturi, kur pieturēties. Bet tagad uzbūvēts arī savs medicīnas bloks, kur uz vietas pieņems ārsti.

“Pats galvenais mērķis bija, lai mums ir pieejams ģimenes ārsts šeit pat. Jo visā šajā pēdējā gadā ģimenes ārsti nevarēja atbraukt pie saviem pacientiem un viss notika attālināti. Sociālā institūcija nav slimnīca, līdz ar to mums trūka ļoti šī te. Šobrīd mums ir ģimenes ārsts, kurš pie katra pacienta brauc, nodot tāpat kā pārējie darbinieki testus un var iziet savus klientus,” norāda ”Senior Babite” kvartāla vadītājs Kristaps Keišs.

Ilgstošas aprūpes pakalpojums Rīgā vienmēr bijis pieprasīts. Pašlaik rindā stāv vairāk nekā 500 cilvēku. Pandēmijas laikā tieši Ģimenes tipa nelielas mājas izrādījās īpaši efektīvas.

“Ir šī te “Covid free” zona, ko mēs veidojam. Mēs varam klientus ļoti ātri izolēt, jo vienā mājiņā dzīvo 14 klientu, viņi dzīvo atsevišķi divos korpusos. Vienā korpusā ir seši līdz septiņi cilvēki. Un, tiklīdz tiek konstatēts šis te gadījums, var izolēt,” skaidro “Senior Group” pārstāve Baltijas valstīs Diāna Gžibovska.

Tā saucamā deinstitucionalizācija kļūst arvien aktuālāka gan bērnu, gan veco cilvēku sociālajā aprūpē. Tāpēc šim pakalpojumam būs kur augt.

Ģimenes tipa ilgstošas sociālas aprūpes mājas ir pieprasītas ne tikai Latvijā, bet arī visā Baltijā. Un pašlaik jau notiek sarunas par līdzīgu ciematu būvniecību Lietuvā un Igaunijā.

Plānots, ka piecu gadu laikā ģimenes tipa ciematos Baltijā gultas vietu skaits varētu pieaugt līdz 2000.

0 Komentāru