Senākais tautas deju ansamblis Latvijā svin 100 gadu jubileju

0 Komentāru

Brangu jubileju svin Latvijas senākais tautas deju kolektīvs, – tas ir tikai nedaudz jaunāks par pašu valsti un šogad atzīmē simto gadskārtu.

Neskatoties uz lielo gadu skaitu, tautas deju ansamblis “Katvari” allaž spējis dejas mākslai piesaistīt arvien jaunas paaudzes. Katvarieši arī mēdz eksperimentēt ar saviem priekšnesumiem, un arī tagad uz jubilejas koncertiem skatītājus gaida kas nebijis.

Ziņas par tautas deju ansambļa “Katvari” pirmajiem darbības gadiem ir visai skopas, taču tā sākums ir zināms – 1919.gadā Katvaru pagasts pieņēma lēmumu sarīkot muižas telpās teātri ar deju priekšnesumiem. No tā vēlāk izauga ansamblis, kas pašlaik ir vecākais deju kolektīvs Latvijā. Tā mājvieta ir Limbažos.

Ansambļa “Katvari” vadītājs Edžus Arums norāda: “1919.gadā ir rīkojums izveidot teatrālu priekšnesumu ar mērķi savākt naudu labdarībai, man liekas, ka bibliotēkas un izglītības vajadzībām. Nākam no Katvaru muižas, mēs to saucam par savu sākumu.”

Savus lielos godus “Katvari” atzīmē nevis ar vienu, bet gan diviem koncertuzdevumiem, tāpēc aizvadītā nedēļa gaviļniekiem pagājusi saspringtā mēģinājumu grafikā.

Viens no uzvedumiem ir tradicionālais jubilejas koncerts “1/2 naftalīna…” – tā būs nakts sadejošanās, kurā ar uzstājas esošie un bijušie katvarieši, kā arī viņu draugi no citiem kolektīviem. Īpaša deja ir arī tiem dejotājiem, kuru ģimenes ar Katvariem saistītas vairākās paaudzēs – ģimene dejos kopā.

“Katvari” dejotāja Marta Ceriņa stāsta: “Tas, kas ir tas īpašais, ir tas, ka tautas deju leģendārais horeogrāfs Uldis Žagata ir atstājis savu pēdējo deju. Nepaspējām to uzlikt, kamēr viņš bija dzīvs, bet mums ir audio ieraksts, kurā viņš izstāsta katru soli, un to mēs koncertā atrādīsim.”

Taču Katvariem raksturīga ne tikai turēšanās pie zelta klasiskas, bet arī jaunu, neierastu uzvedumu radīšana, – tā savulaik radās dejas izrāde “No zobena Saule lēca”. Arī uz īpašo jubileju sarūpēts kas īpašs ar itāļu horeogrāfu Markusa Cmolninga iesaistīšanu, – izrādē piedalīsies arī skatītāji.

“Mēs skatītājus liekam nevis uz parastiem koncertkrēsliem, bet auditorija sēž ofisa krēslos. Viņi ir mobili un viņus kustinās sev līdzi, skatītājs ir deju laukuma epicentrā, malā, visur tur, kur ir dejotājs,” stāsta Arums.

Jubilejas koncerts notiks 1. jūnijā, plkst. 22 Limbažu estrādē.

0 Komentāru