Semjonovs: Cerības uz pastiprinātu imunitātes veidošanos pēc Covid-19 pārslimošanas neattaisnojas, vienīgais risinājums – vakcinācija

13 komentāri

Cerības uz pastiprinātu imunitātes veidošanos pēc Covid-19 izslimošanas neattaisnojas, vienīgais rīks cīņā ar vīrusu ir vakcinācija, intervijā TV3 raidījumam “900 sekundes” sacīja Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes loceklis Grigorijs Semjonovs.

Taujāts, kāda situācija ar vakcināciju ir Daugavpils reģionālajā slimnīcā un cik liela daļa personāla ir potējušies, Semjonovs teica, ka pašlaik kopējais vakcinēto darbinieki īpatsvars ir ap 40%. “Lai arī lielākā daļa Covid-19 ir pārslimojusi, tendences rāda, – ar to nepietiek un cerības, ka, pārslimojot veidojas pastiprināta imunitāte… tā nav. Pārslimošana nepalīdz, sastopoties ar jaunajiem vīrusa paveidiem, vienīgais rīks cīņā ar Covid-19 ir vakcinācija,” sacīja Semjonovs, aicinot kolēģus pievērst uzmanību vakcinācijai un šo iespēju nevilcinoties izmantot.

Komentējot situāciju Daugavpils reģionālajā slimnīcā patlaban, ņemot vērā ziņas par tajā Covid-19 pacientu pieauguma dēļ izsludināto ārkārtas stāvokli, viņš apstiprināja, ka pašlaik slimnīcā notiek intensīvs Covid-19 pacientu skaita pieplūdums, kas sākās jau augusta beigās. Ārkārtējā situācija tika izsludināta satraucošo datu dēļ – pēdējās dienās pacientu skaits dubultojies un parādījās bažas, ka kādā brīdī visas gultas vietas var tikt aizpildītas. “Pašreiz tiekam galā, nav sasniegts robežslieksnis,” sacīja Semjonovs, vienlaikus uzverot, ka šogad atšķirībā no iepriekšējā gada infekcija ir agresīvāka, lipīgāka un daudz ātrāk izplatās sabiedrībā.

Viņš arī atzina – slimnīcā izsludinātais ārkārtējais stāvoklis ir kā signāls sabiedrībai, ka vīrusa izplatība atsākt uzņemt apgriezienus un visiem strikti jāievēro ierobežojumi. Vienlaikus viņš pauda pārliecību, ka patlaban Latvijā ir pāragri domāt par papildu ierobežojumiem, ņemot vērā, ka sabiedrība nepietiekami domā par jau noteiktajiem, esošajiem Covid-19 ierobežojumiem. “Klīnisko pacientu skaits pieaudzis, ne velti ātrā režīmā jāpaplašina intensīvās terapijas palātas, jācer, ka cilvēki pievērsīs uzmanību vakcinācijai un stingrāk ievēros ierobežojumus,” viņš izteica cerību.

Raksturojot kopējo pacientu stāvokli un ziņas, ka, piemēram, Rīgas Austrumu Klīniskajā universitātes slimnīcā par dzīvību cīnās arī gados ļoti jauni cilvēki un viņu pavadītais laiks intensīvajā terapijā ir ļoti ilgs, Semjonovs teica, ka Daugavpils reģionālajā slimnīcā, par laimi, ir tikai daži gadījumi, kad intensīvajā terapijā ir bērni un gados jaunāki cilvēki. Lielākoties tur tomēr nonāk cilvēki ar pazeminātu imunitāti, kompleksām, hroniskām saslimšanām. Viņš pauda uzskatu, ka bērni un jaunieši nebūs tie, kas veidos intensīvajā terapijā esošo pamata pacientu īpatsvaru, taču gados jauni cilvēki vairāk ir vīrusa pārnēsētāji.

Komentējot slimnīcas noslodzi ar Covid-19 pacientiem, viņš teica, ka pagaidām slimnīca tiek galā un tā arī iepriekšējā Covid-19 izplatības pīķa brīdī nebija ierobežojusi plānveida pakalpojumu un neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu, patlaban arī slimnīca ir tehniski sagatavojusies labāk nekā iepriekšējā periodā, taču pamatā viss ir atkarīgs ārstu un medicīnas māsu skaita. Tā kā ārstu noslodze nav mainījusies un slimnīca bija viena no piecām ārstniecības iestādēm, kas nodrošināja nepārtrauktu pacientu uzņemšanu, neraugoties uz atvaļinājumu periodu vasarā, mediķiem nebija iespēju pilnvērtīgi atvilkt elpu. Tāpat Covid-19 pārslimojušie darbinieki vīrusa negatīvās sekas uz veselību, kā arī morālu nogurumu.

Taujāts, kādēļ Latgalē vakcinācijas aptvere ir zemāka nekā citos Latvijas reģionos un kā to sekmēt, Semjonovs atbildēja šādi: “Man liekas, ka darījām visu iespējamo gan valdības, gan vietējās vadības līmenī vakcinācijas veicināšanai. Lai gan bijām palaiduši garām laiku, lai laikus gatavotos reālajām vakcīnu piegādēm, pēc tam pusgada laikā tika darīts viss, lai veicinātu un motivētu cilvēkus potēties,” viņš sacīja, kā problēmu, kādēļ nav sasniegta augstāka vakcinācijas aptvere, minot cilvēku atkarību lielā mērā no informācijas, kas viņus sasniedz sociālajos tīklos, kur diemžēl ir diezgan daudz baumu un dezinformācijas. Kamēr cilvēki nesapratīs – ja nevakcinēsies, Covid-19 izplatības ziņā kļūs tikai sliktāk, nekas nemainīsies.

13 komentāri