Seiles virzītais skolotāju algu modelis izraisa pretestību valdībā

Pievienot komentāru
Seiles virzītais skolotāju algu modelis izraisa pretestību valdībā
Foto: F64

Iebildumi ne tikai no sociālajiem partneriem, bet arī no valdības ministriem – ar to šodien bija jāsaskaras izglītības un zinātnes ministrei Mārītei Seilei, kura beidzot sāka kolēģus iepazīstināt ar pedagogu atalgojuma jauno modeli. Kādi ir būtiskākie iebildumi, kuru nepildīšanas gadījumā netiek izslēgtas arī skolotāju protesta akcijas.

Izglītības un zinātnes ministrija iepriekš plānoja jauno pedagogu darba samaksas modeli valdībā apstiprināt līdz vasaras vidum. Vasara ir jau otrajā pusē, bet iebildumi pret ministrijas piedāvājumu turpina augt augumā.

Vispārējo izglītību sagaida nozīmīgas reformas, piemēram, jau nākamajā gadā taps kritēriji 10. klases atvēršanai vidusskolā un tiks rīkoti piloteksāmeni fizikā, ķīmijā, bioloģijā vai dabaszinātnēs. Tomēr kā pirmā no reformām tiek virzīts jaunais skolotāju atalgojuma modelis, kas paredz, ka pedagoga alga variēs atkarībā no skolēnu skaita. Piemēram, ja skolotājs strādā ar mazāk nekā 13 bērniem, viņš nopelnīs 760 eiro, bet vairāk nekā 25-1000 eiro. Lai arī vienprātības šodien nebija pat valdības komitejā, ministre pēc sēdes sacīja, ka jutusi kolēģu atbalstu.

Tomēr valsts maka turētājs – finanšu ministrs Jānis Reirs – bažījās, ka ar jauno modeli tiks palielinātas skolotāju algas, bet citas reformas – nesekos. Reirs ir strikts, – bez solītājām reformām papildu nauda no budžeta netiks piešķirta. Tikmēr vairāki iebildumi pret jauno modeli ir arī pedagogu arodbiedrībai. Ja tie netiks ņemti vērā, netiek izslēgta iespēja rīkot protesta akcijas.

Lai jaunais atalgojuma modelis saņemtu arodbiedrības atbalstu, skolotāji grib redzēt, kā viņu alga pieaugs vēl trīs gadu perspektīvā. Šāds grafiks tapis un ir pievienots valdības noteikumu projekta paskaidrojošam dokumentam kā pielikums, tomēr arodbiedrība jūtas apkrāpta.

Atalgojuma modeli plānots ieviest no nākamā gada. 2016. gadā tam papildus nepieciešami gandrīz deviņi miljoni eiro, nākamajos gados – vairāk nekā 30 miljoni. Ja tiktu apmierinātas LIZDA prasības, papildu izmaksas nākamajos gados būtu krietni lielākas, sasniedzot vairāk nekā 100 miljonus.

Finanšu ministrijas iebildumi pret jauno skolotāju atalgojuma modeli uzrakstīti uz sešām lapām. Bažas paudusi arī Pašvaldību savienība. Tas liek domāt, ka vienošanos panākt nebūs viegli.

Skaties video: