Savvaļas dzīvniekus cirkā tomēr drīkstēs izmantot, tā lemj Saeimā

1 komentārs

Atgādināsim – pēc dzīvnieku aizstāvju protestiem Saeima 1. lasījumā atbalstīja aizliegumu likt lāčiem braukt ar divriteni, bet tagad likumā ar deputātes Jūlijas Stepaņenko gādību iekļauts izņēmums. Cirka izrādēs uzstāties nedrīkstēs tikai savvaļā sagūstīti dzīvnieki, bet uz nebrīvē dzimušiem tīģeriem vai lauvām šāds aizliegums neattieksies.

Marta beigās skanot protestējošo dzīvnieku aizstāvju saukļiem, Saeima konceptuāli atbalstīja aizliegumu izrādēs izmantot savvaļas dzīvniekus, ko pēc starptautiskās veterinārārstu federācijas aicinājuma bija ierosinājis Pārtikas un veterinārais dienests. Šodien, pie Saeimas ar plakātiem stāvot nelielai cirka mākslinieku grupiņai, tautas kalpi savas domas mainīja. Mākslinieki uzsvēra, ka dzīvnieku izmantošana cirkā padara to tautai pieejamāku un cirks ir tāda pati mākslas forma kā jebkura cita, tādēļ nebūtu pakļaujama cenzūrai.

Maksims
cirka mākslinieks

Cirks aktīvi iesaistās sabiedriskajā darbā, piemēram, dodas izrādēs uz bērnunamiem. Ko tā vietā ministri var piedāvāt šiem bērniem? Tikai Dziesmu svētkus? Bet kur bērniem apskatīt dzīvniekus? Tikai zoodārzā, kuru arī varbūt sagribēs aizvērt?

Savukārt Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko bija iesniegusi likuma grozījumus, kas paredz – izrādēs aizliegts būs izmantot tikai tādus dzīvniekus, kas dzimuši savvaļā džungļos vai savannā. Savukārt, ja lācis, zilonis vai tīģeris dzimis jau kā cilvēku īpašums, viņš izmantojams arī cirkā. Deputāte argumentēja, ka citādi radīsies strīdi, kas ir un kas nav savvaļas dzīvnieks.

Jūlija Stepaņenko

Jūlija Stepaņenko
Saeimas deputāte

Viens ierēdnis uzskatīs, ka zilonis ir savvaļas dzīvnieks, otrs – ka mājdzīvnieks. Un, lai nerastos šie te pilnīgi nevajadzīgie strīdi, es piedāvāju kompromisa variantu.

Pret šo ierosmi asi iebilda gan dzīvnieku aizstāvji, gan atsevišķi deputāti. Piemēram, Ingmārs Līdaka aizrādīja, ka dzīvnieka dzimšanas vieta nemaina faktu, ka cirkos, sevišķi ceļojošajās trupās, nav iespējams dzelzs būrus aizstāt ar dzīvnieku dabiskajai videi pietuvinātākiem apstākļiem, kā tas ir zoodārzos. Turklāt reti kurš dzīvnieks cirkā tik tiešām nonāk no džungļiem.

Ingmārs Līdaka

Ingmārs Līdaka
Saeimas deputāts

Ja tas tā būtu, man ir ārkārtīgi liels izbrīns par to, jo it sevišķi apdraudēto sugu ķeršana savvaļā ir praktiski neiespējama, jo šī nebrīves populācija ir gana liela. Līdz ar to, attiecinot šo normu, tikai uz savvaļā iegūtiem dzīvniekiem būtībā tā jāslēdz ārā, jo jēgas no viņas nebūs pilnīgi nekādas.

Savukārt dzīvnieku tiesību aizstāvji uzskaitīja jau iepriekš dzirdētos argumentus – zinātniski pētījumi parādījuši, ka no cirka izrādēm nav ne pedagoģiska, ne zinātniska labuma, un mācību process, lai piespiestu lauvu lēkt caur liesmām vai ziloni stāvēt uz galvas, pielīdzināms spīdzināšanai.

Aivars Andersons

Aivars Andersons
Biedrības ”Dzīvnieku brīvība” valdes priekšsēdētājs

Mēs redzam, ka cirka pārstāvju viedoklis atšķiras no visiem pārējiem, kas kaut ko saprot no dzīvniekiem. Nu te vienkārši varētu minēt, varbūt te ir kāda materiāla ieinteresētība.

 

Deputāti tomēr nobalsoja par Stepaņenko piedāvātajām izmaiņām. Parlamentam par to gan vēl jālemj divos lasījumos.

Foto

Skaties video un uzzini vairāk!

TOP komentāri

  • ...
    +1 +1 0

    ...

    Gribētos redzēt, kur var atrast vēl kādu, kas domā, ka zilonis ir mājdzīvnieks.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl