Savvaļas dzīvnieki instinktus nemaina; pakļaušana dresūrai ir pretdabiska, uzskata PVD

0 Komentāru
Savvaļas dzīvnieki instinktus nemaina; pakļaušana dresūrai ir pretdabiska, uzskata PVD
LETA

Savvaļas sugas dzīvnieki, vienalga, – dzimuši brīvē vai nebrīvē, savus dabiskos instinktus nemaina, un ir pretdabiski tos pakļaut dresūrai, lai izklaidētu cilvēkus, uzskata Pārtikas un veterinārais dienests (PVD). Dienests atbalsta Eiropas Veterinārārstu federācijas nesen pausto aicinājumu Eiropas valstīs aizliegt savvaļas sugu dzīvnieku izmantošanu ceļojošajos cirkos, kuros ir ilgstoši un dzīvniekiem nepiemēroti pārvadājumi.

Mairita Riekstiņa, PVD pārstāve:

Tā nav viņu dabiskā vide, kur viņi varētu brīvi izpaust savus instinktus, kas jau ģenētiski iedzimti. Tas viņiem rada ļoti lielu stresu, šie dzīvnieki tiek pakļauti, protams, sava veida mocībām.

Savu pozīciju dienests iesniedza Zemkopības ministrijā, kuras paspārnē izveidotā darba grupa sāks plašu diskusiju par to, vai Latvijā aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirka izrādēs. Ņemot vērā citu valstu pieredzi, varētu tikt lemts arī par daļēju aizliegumu.

Foto:


Liene Ansone, Zemkopības ministrijas pārstāve:

Gribam vispirms izrunāt tiešām ar ekspertiem, izvērtēt, kādi ir visi plusi un mīnusi, vai aizliegums būtu nosakāms visām sugām, vai mēs tomēr kaut kādā veidā taisām selekciju.

Diskusijā par faktiski gadsimtiem senas tradīcijas aizliegšanu tiks uzklausīts arī sabiedrības viedoklis, un to, vai cilvēkiem patīk raudzīties, kā lācis brauc ar riteni, lauva lec caur liesmojošu riņķi vai zilonis stāv uz vienas kājas.

Rīgas Cirka direktore atklāja, ka izrādes ar savvaļas dzīvnieku piedalīšanos ir vispopulārākās.

Lolita Lipinska, Rīgas Cirka vadītāja:

Cilvēki grib redzēt lielas, labas kvalitatīvas atrakcijas ar tiem dzīvniekiem, ko viņi neredz mājās.

Rīgas cirkam savvaļas dzīvnieki nepieder, un šādas izrādes nodrošina ārvalstu mākslinieki no Francijas, Anglijas, Vācijas, Krievijas. Cirka direktore norāda, ka jau vairākus desmitus gadus pastāv starptautiska vienošanās, ka izrādēs netiek izmantoti savvaļā dzimušie dzīvnieki.

Lolita Lipinska, Rīgas Cirka vadītāja:

Cirkos izmanto dzīvniekus, kuri ir reāli vairākās paaudzēs, vismaz trīs paaudzēs, ir dzimuši nebrīvē. Tie ir gan pērtiķi, gan lauvas, gan citi dzīvnieki.

Ministrijā diskusijas varētu ilgt ne vairāk kā sešus mēnešus. Ja pēc tam valdība un Saeima atbalstīs grozījumus dzīvnieku aizsardzības likumā, Latvijā izrādes ar savvaļas dzīvniekiem būs liegtas. Tas Rīgas Cirkam nozīmēs milzīgus zaudējumus.

Video:

0 Komentāru