Savākti vairāk nekā 700 parakstu marihuānas legalizēšanai medicīnas vajadzībām

2 komentāri
Savākti vairāk nekā 700 parakstu marihuānas legalizēšanai medicīnas vajadzībām
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

Latvijā aktivizējusies kustība, kas mudina legalizēt marihuānas izmantošanu medicīniskām vajadzībām. Pavasarī izveidotā biedrība ar nosaukumu “Kaņepju vēstniecība” savākusi vairāk nekā 700 parakstu, aicinot atcelt likumā noteikto aizliegumu šo vielu izplatīšanai. Piektdien iniciatīvu iesniedza vērtēšanai tiesībsargam un Veselības ministrijai.

“Kaņepju vēstniecība” dibināta šā gada martā, savukārt vairāk nekā 700 parakstu marihuānas legalizēšanai medicīnas nolūkos savākti pēdējo trīs nedēļu laikā. Tiesībsarga birojā aktīvisti ieradās bruņojušies ar dažādu pētījumu rezultātiem, kas apliecinot kaņepju efektivitāti daudzu slimību, tostarp vēža ārstēšanā. Viņi uzskata, ka uzskats par kaņepju auga kaitīgumu ir jāmaina.

“Kaņepju vēstniecības” pārstāvis Krišjānis Lange norāda: “Iniciatīvas mērķis ir norādīt uz esošo stāvokli, kurā ir cilvēktiesību pārkāpums. Uz tā fona, kad ir tūkstošiem pētījumu un pierādījumu par kanobenoīdu medicīnas rezultativitāti, un tas būtu jāievieš arī Latvijā kā efektīva ārstniecības metode… Un tas ir norādīt šīs te situācijas absurdumu, kad daudzi cilvēki, kas savas dzīvības glābšanai izmanto šos līdzekļus, to dara nelikumīgi.”

Savukārt “Kaņepju vēstniecības” pārstāvis Emīls Paupe-Balodis pauž: “Tas jautājums ir tieši par medicīnisko izmantošanu, kas ir kaut kādā veidā kontrolēts, tas nav brīvi pieejams jebkuram un, protams, tur ir kaut kādi riski ar kaņepju preparātiem saistīti, bet tieši tāpēc tam būtu jābūt kontrolētam un regulētam tādā veidā, lai nebūtu iespējams melnais tirgus.”

Pēc Tiesībsarga biroja apmeklējuma kaņepju aizstāvji devās uz turpat netālu esošo Veselības ministriju, kurai iesniedza vēstules un parakstu kopijas.

Ministrijā sola iniciatīvu vērtēt, gan akcentējot, ka vispirms nepieciešama diskusija ar profesionālajām organizācijām, ārstiem un farmaceitiem. Vienlaikus ministrijā skaidro, ka runa nekādā gadījumā nevar būt par marihuānas legalizēšanu izklaidei.

Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders skaidro: “Šobrīd, kad Latvijā saskaras gan ar alkohola problemātiku, gan plašu smēķēšanas problemātiku, paplašināt vēl uz cita veida apreibināšanās veidiem nebūtu saprātīgi, bet vēlētos uzsvērt, ka diskusija ir iespējama par šo te izmantošanu medicīniskos nolūkos un kopā ar profesionāļiem strādāsim.”

2 komentāri