Sausuma dēļ gaileņu un baraviku eksports uz ārzemēm varētu būt mazāks nekā pērn

0 Komentāru

Latvijas mežos salasīto gaileņu un baraviku eksports uz ārzemēm šosezon varētu būt mazāks nekā pērn, – tā pieļauj sēņu uzpirkšanas punktos, jo lielā sausuma dēļ mežos esot grūti atrast sēnes pietiekamā daudzumā.

Taču daudzi cilvēki reģionos ir gatavi pavadīt mežā ilgāku laiku, jo sēņu pārdošana viņiem ir būtisks ieņēmumu avots.

Gaileņu vairumuzpirkšanas un eksporta uzņēmums Talsos šosezon uz saviem galvenajiem eksporta tirgiem Vāciju, Zviedriju un Dāniju vēlētos pārdot vismaz 150 tonnas sēņu, taču plāna izpildi apgrūtina ilgstošais sausums mežos, kas ietekmējot gaileņu daudzumu.

Kaspars Kantors
“Ice Berry” iepirkumu speciālists

Šis gads pret pagājušo gadu ir kādas trīs reizes mazāks tas apjoms, ko var nopirkt, bet, salīdzinot ar labu gaileņu gadu, tas varētu būt kādas piecas reizes mazāks.

Gailenes un baravikas šis uzņēmums iepērk vairākos desmitos uzpirkšanas punktu visā Latvijā. Ja pērn cena par vienu kilogramu gaileņu svārstījās tikai no viena līdz diviem eiro, tad šovasar iepirkšanas punkti sēņu lasītājiem par kilogramu gaileņu maksā vairāk – trīs eiro.

“Šo salīdzinoši labo sēņu cenu mēs varam maksāt, jo varam sēnes pārdot dārgāk šobrīd, jo sēņu raža Krievijā, Baltkrievijā, Polijā šobrīd padevusies ļoti švaka,” norāda Kantors.

Vienā no sēņu uzpirkšanas punktiem Talsu novadā – Stendē – LNT Ziņas satika Kristīni, kas atvedusi nodot gailenes.

Kristīne
Talsu novada Stendes iedzīvotāja

Cik tad bija pagājušo reizi, nu, bija 10 kilogramu, tie bija 27 eiro. Šoreiz tikai divi kilogramu.

Lai pielasītu spaini, pa mežu jāstaigā stundām ilgi. Lauku ļaudis gan ir pacietīgi, jo meža velšu pārdošana ir būtisks ienākumu avots.

“Ir, kas fiksi uz veikalu ar to vienu kilogramu, ko ir nopelnījis, bet iet cilvēki un pēc tam ar to visu ziemu izdzīvo, un palaiž bērnus skolā. Šogad ir švaki, bet ir bijušas sezonas, ka visu, ko es mežā nopelnu, nolieku maliņā. Tad ap septembri tie ir ap 800 eiro,” norāda Kristīne.

Centrālās statistikas pārvaldes dati par pērno sēņu sezonu rāda – uz ārzemēm no Latvijas eksportēta 101 tonna svaigu un atdzesētu gaileņu par kopējo summu 0,7 miljoni eiro. Galvenie eksporta tirgi Vācija, Zviedrija, Lietuva un Somija. Latvijā salasītās gailenes, piemēram, lielveikalos Vācijā pārdod summā no 8 līdz 15 eiro kilogramā.
Kaspars Kantors
“Ice Berry” iepirkumu speciālists

Tos eksporta tirgus šobrīd paplašināt nevar, jo nespējam piegādāt esošajiem klientiem tādu apjomu, kādu viņi vēlas. Sēņu nav tik daudz Latvijā. Esam brīžam spiesti meklēt sēnes Krievijā, Baltkrievijā, ja šeit mums nav.

Turklāt gaileņu, baraviku un meža ogu eksporta biznesu apgrūtina mežizstrāde.

“Meži, lapkoku meži, lielākoties ir izcirsti, kur aug sēnes, līdz ar to tās platības, kur sēnes aug, katru gadu samazinās,” saka Kantors.

Gaileņu uzpircēji cer, ka rudens būs silts, bet ar daudz nokrišņiem, lai sēņu ievākšanu eksportam varētu veikt līdz oktobra vidum.

0 Komentāru