Saulkrastos pēc pašvaldību vēlēšanām sagaida vairāk autostāvvietu un citu uzlabojumus

Pievienot komentāru

Gatavojoties pašvaldību vēlēšanām un lielajām izmaiņām Latvijas kartē, turpinām iepazīstināt ar jaunajiem novadiem. Šoreiz kārta Saulkrastiem, par kuru gaidāmajām aprisēm ilgi nebija skaidrības, vēsta TV3 Ziņas.

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, TV3 Ziņas turpina iepazīstināt ar jaunajām vietvarām. Šoreiz kārta Saulkrastiem, kuriem pievienosies Sējas novads.

Lasi vēl: Valkas novadā no jaunās domes sagaida mājokļus un pilsētas labiekārtošanu

Saulkrasti ir viens no interesantākajiem stāstiem administratīvi teritoriālajā reformā. Sākotnēji valdība iecerēja tos kopā ar citām pašvaldībām pievienot Ādažiem, taču Saeima lēma citādi – Saulkrastus saglabāt, pievienojot tiem Sēju un Skultes pagastu. Tad iesaistījās Satversmes tiesa un Skulte atkal atgriezās pie Limbažiem.

Līdz ar to lielas izmaiņas Saulkrastus neskars, vien pievienosies Sējas novads, rezultātā izveidojoties pašvaldībai ar aptuveni 10 000 iedzīvotāju un 275,8 kvadrātkilometru platību. Sagaidāms, ka budžets varētu būt ar 12 miljoniem eiro.

Lai arī pēc dienas, kad TV3 Ziņas filmēja sižetu, laika apstākļiem to nepateikt, Saulkrasti tiek uzskatīti par Latvijas saulaināko novadu un kūrortpilsētu. Baltā kāpa, ainaviska pludmale, tālāk arī Zvejniekciems. Lielā mērā ap šo piekrastes pašvaldības statusu arī vijas vietvaras dzīve un ekonomika. Tūrisms, kultūra viesmīlība un aktīvā atpūta.

Nepatīkamajā laikā Saulkrastu ielas un atpūtas vietas ir gaužām tukšas. Rolands Rozentāls šeit dzīvo jau gandrīz 30 gadu. Viņa ģimenes uzņēmums te nodarbojas ar tirdzniecību.

“Visvairāk mēs ar ar pašmāju ražotājiem. Vistiņas Inčukalna, pašu kūpināto gaļiņu. Protams, vasarā ļoti labi iet alus visāds,” norāda Rozentāls.

Dzīve Saulkrastos ir sezonāla. Vasarā pilns tūristu, ziemā valda klusums. Tirgotājus priecē infrastruktūras labiekārtojumi, taču siltajā laikā liela problēma ir atrast vietu, kur atstāt automašīnu, par ko pašvaldībai būtu aktīvi jādomā.

“Protams, gribētos daudz ko vairāk. Uz baseinu mums citur jābrauc. Cik saprotu, dome joprojām ir – jau cik gadus – rezervējusi zemi lielam SPA kompleksam, bet tikai nevar dabūt to būvētāju,” atzīst Rozentāls.

It kā pamaz arī esot naktsmītņu plašākam tūrismam un pasākumu rīkošanai, bet tas ir koks ar diviem galiem.

“Zinu, ka te gribēja laikam līnijdejas, lielu pasākumu vienu gadu taisīt. Nebija tik daudz to viesu namu, bet viņi darīs ziemā? Ziemā jau pašlaik nevar izdzīvot,” atzīst tirgotājs Saulkrastos.

Kopumā gan pašvaldības attieksme pret uzņēmējiem neesot slikta.

TV3 Ziņu uzrunāto saulkrastnieku attieksme pret vietējās pašvaldības veikumu ir krasi dažāda.

“Dome vispār ļoti darbīga ir bijusi. Mēs to visu redzam joprojām. Tā tik turpināt! Tīri tās infrastruktūras, lai ērtāk arī būtu tiem, kuri atbrauc no Rīgas. Lai mazāka būtu tā lielā burzma vasarās, kad visi sabrauc šeit, un tad vietējiem atkal ir kaut kur ir jāiestumjas. Tas arī viss,” iedrošina Liene.

Olga, komentējot, ko gribētu, lai domes nākamais sasaukums izdara, atzīst, ka to esot grūti pateikt. “Daudz ir solīts, bet nav izdarīts,” saka Olga.

“Paliek labāk. Es piefiksēju to parku, kur cilvēki pastaigājas. Tikai vajag vairāk stāvvietu uzlikt. Sāksies vasara, sāksies visi pasākumi un cilvēkiem nebūs, kur nolikt mašīnu,” atzīst Jevgēnijs.

“Es domāju, kā ir valstī, tā ir arī pašvaldībā. Nav labi. Man droši vien šķiet kā vairākumam. Daudz vairāk jādomā par sociālajiem jautājumiem un ne tikai šeit, centrā, kur mēs tādi smuki visi. Ir svarīgi mirklī, kad mēs saskaitām to naudiņu, cik mums ir, lai mēs zinātu, kas ir svarīgāk piens vai šņabis,” norāda Sarmīte.

Sarmīte ir pārliecināta, ka pašvaldībai vairāk jādomā par vietējiem nekā atpūtniekiem.

Tūrisms, protams, nav vienīgā joma ar būtisku ietekme uz Saulkrastu ekonomiku. Te atrodas arī Skultes osta. Ceturtā lielākā valstī un vērienīgākā no Latvijas mazajām ostām.

Ostas esamību pašvaldībā nemaina arī Satversmes tiesas un tiem sekojošie Saeimas lēmumi par Skultes pagasta atgriešanos pie Limbažiem. Tas tāpēc, ka par spīti nosaukumam, Skultes osta atrodas Zvejniekciemā un īstenībā ar zvejniecībai vairs nav lielas ietekmes uz nedz uz ostas, nedz uz novada ekonomiku. Pamatā šeit pārkrauj kokmateriālus.

Netālu no ostas dzīvojošajiem un uzrunātajiem Zvejniekciema iedzīvotājiem liela sāpe ir tā, ka te ir tika viens veikals.

“Šeit visu laiks viens un tas pats. Tas gan man nepatīk. Zvejniekciems jau diezgan sakārtots ir,” saka Ruta.

“Kas vēl… Pastu uz vietas, lai cilvēkiem nav jābraukā,” norāda Dzintars.

Savukārt Ģirtam būtiski ir, lai pašvaldība pieķertos arī pie iekšpagalmu sakārtošanas. “No putna lidojuma – Saulkrastos pašvaldība jau strādā. No vienas puses, ļoti labi, ka nav tas Skultes pagasts klāt. Viņiem pašiem te ir ko sakārtot pilsētā. Laukos ir lauku darīšanas, pilsētā pilsētas darīšanas,” stāsta Ģirts.

Tāpat Skultes osta ir centrālais objekts vienam no pēdējos gados vispretrunīgāk vērtētājiem investīciju projektiem – sašķidrinātās gāzes terminālim šeīt jūrā. Sastaptajiem lielākoties viedoklis par to vai nu nav vai ļoti kritisks.

“Iznīcinās visu biotopu. Tas iznīcinās visu to šarmu, kas palicis. Paskatieties Rīgas jūrmalu, kas ir Rīgas piedēklis īstenībā. Tur vai nav šarma. Manā bērnībā tur bija šarms, tagad vairs nav,” domā Sarmīte.

Savukārt Saulkrastiem pievienojamā Sējas novada centrs – Loja – atrodas vairāk nekā 20 kilometru attālumā. Te sastaptie vietējie ar savas pašreizējās pašvaldības darbu apmierināti un cer, ka tā arī turpināsies jaunajā veidolā.

“Nav bažu, ka tagad, kad centrs ir tālāk. (..) Tas drusciņ liek tā… Ja te nebūs ārsts vai vēl kas, man būs jābrauc ar ģimeni tālāk. Cerams, nekas baigi nemainīsies,” saka sastaptais iedzīvotājs Jānis.

“Nākamais sasaukums… nezina jau, cik no mūsu gala tie deputāti. Daži būs noteikti. Neļaut par mums aizmirst,” saka Guntars.

Par vēlētāju balsīm jaunajā Saulkrastu novadā sacentīsies astoņi saraksti.