Saulgriežos apkārt Latvijas robežai iekurti vairāk nekā 100 ugunskuri

0 Komentāru

Šā gada īsākā nakts jau ir aiz muguras. Astronomiskie saulgrieži bija ceturtdien, 21. jūnijā.

Saulgriežus pirms Jāņiem svinēja tūkstošiem cilvēku, tostarp arī piedaloties akcijā ar nosaukumu “Izgaismo Latviju”. Visapkārt mūsu valsts robežai tika iekurti ugunskuri un dziedātas spēka dziesmas.

Viena no Latvijas izgaismošanas vietām bija arī Carnikavā, kurp devās arī TV3 Ziņu filmēšanas grupa.

Akcijā “Izgaismo Latviju” saulgriežos visapkārt mūsu valstij sakurti vairāk nekā 100 ugunskuri un dziedātas spēka dziesmas.

Pirms pulcēšanās uz sadziedāšanos pie ugunskura, aktīvākie saulgriežu svinētāji izstaigāja Latvijas robežu. Akcijas rīkotāji bija aicinājuši cilvēkus noiet vismaz vienu kilometru kādā no jaunizveidotajiem pierobežas pārgājienu maršrutiem, kas vijas apkārt visai Latvijai.

Pēc pastaigas, saulrieta laikā sākās pulcēšanās ugunskuru kuršanai. Carnikavas Novadpētniecības muzejā Latvijas izgaismošana tika atklāta ar uguns rituālu.

Saulgriežos senie latvieši izpildīja dažādus rituālus, lai saņemtu spēku no zemes, uguns, gaisa un ūdens. Tieši dienas ap Jāņiem esot enerģētiski spēcīgākās. Pēdējos gados Latvijā novērojama tendence, ka cilvēki atgriežas pie senajām tradīcijām un rituāliem, ko izpildīt esot ļoti vienkārši.

Gunita Vīgupe
Ādažu tradīciju kopas “Ābols” dalībniece

Šis laiks ir ļoti spēcīgs, kad mēs varam realizēt savus nodomus un izmantot laiku savā labā. Pirms uguns rituāla vai kad saule lec, mēs lasām trejdeviņu ziedu pušķīti. Šie visi 27 augi neatkārtojas, viņiem katram ir jābūt savādākam. Saulgriežu rituālā mēs šo pušķīti ar saviem nodomiem liekam svētīta pabarotā ugunī, lai šīs vēlmes īstenotos.

Uz pasākumu Carnikavā bija sanākuši ap 100 cilvēki. Latvijas simtgadē tas ir simbolisks skaitlis. Tikmēr valsts mērogā “Izgaismo Latviju” pulcēja tūkstošus.

Inese Krūze
“Izgaismo Latviju” koordinatore

Kopumā ir 43 pašvaldības ap Latvijas pierobežu, ir pašvaldības, kas ir parūpējušās par ugunskuru uz katru kilometru savā pašvaldībā, tepat Carnikavas novadā ir iedegti četri ugunskuri. Augšpusē, kur Kolkas rags, tur ir katrā ciemā ugunskuri, un ir vēl arī privātās iniciatīvas, kur cilvēki savās sētās iekurina. Ja mēs pie katra ugunskura sapulcējamies pa 100 cilvēkiem, tas ir brīnišķīgi.

Vairāk nekā stundu dziedājuši spēka dziesmas, plkst. 22.00 akcijas dalībnieki vienojās kopīgā valsts himnā. Tā vienlaicīgi tika izpildīta pie ugunskuriem visā Latvijā.
0 Komentāru