“Saules mūžu Latvijai!” Lāčplēša dienā godina brīvības cīņu dalībniekus

1 komentārs

Latvija pirmdien godina tos, kuri cīnījās par valsts brīvību. Ar dažādiem pasākumiem tiek atzīmēta Lāčplēša diena.

Tieši šodien aprit 100 gadi kopš Latvijas armijas uzvaras pār Bermonta karaspēku, kas simboliski tiek uzskatīta arī par uzvaru Latvijas brīvības cīņās.

Galvaspilsētā rīts sākās ar dievkalpojumu Doma baznīcā, pēc tam pie Brīvības pieminekļa tika nolikti ziedi. Pēcpusdienā Brāļu kapos aizdegtas svecītes un sapulcējušies devās lāpu gājienā uz Brīvības pieminekli.

Sandrai un Martai par tradīciju kļuvusi svecīšu likšana Rīgas Brāļu kapos pie nezināmo kareivju apbedījumiem. Liek ne tikai Latvijas brīvības cīņās kritušajiem, jo katrs karavīrs, kas reiz cīnījies par Latviju, ir pieminams.

“Te ir daudz to cilvēku, kas ziedoja savu dzīvību mūsu valstij, lai tā būtu. Saules mūžu Latvijai,” saka gājiena dalībniece Sandra.

Savukārt Marta bilst: “Ģimenē ir sanācis tā, ka esam izauguši patrioti – brālis un es, un tā ir jau kā ģimenes tradīcija, ģimenes vērtības.”

Savukārt Jāņa Čakstes Liepājas 10. vidusskolai par tradīciju kļuvis Lāčplēša dienā braukt uz Rīgu kā vēstures izzināšanas ekskursiju.

“Šī mums ir tradīcija, kas ilgst kādus 20 gadus, jo mēs vienmēr 11. novembrī esam vēlējušies doties tādā mācību stundā, kas nenotiek skolā. Es saku, ka tā nav mācību stunda, saku – es gribu, lai viņi ir patrioti,” saka Jāņa Čakstes Liepājas 10. vidusskolas vēstures skolotāja.

Savukārt Jāņa Čakstes Liepājas 10. vidusskolas skolēns Daniels norāda: “Es jau ceturto gadu braucu šajā ekskursijā, un mana interese, braucot atkārtoti, nemirst.”

Uz vakarpusi Rīgas Brāļu kapu memoriālajā ansamblī jau bija iedegtas tūkstošiem svecīšu. Savu artavu arī dod Ričards ar tēvu Gati. Lai brīvības cīņu vēsturisko gaitu izskaidrotu precīzi, tēvs pats ņem rokā grāmatas, jo esot svarīga patriotiskā audzināšana.

“Ar mīlestību pret Latviju, Latvijas valsti, ar puiku atnākam, pēc tam ejam lāpu gājienā. Piedalāmies vēl dažādās aktivitātēs,” pauž Gatis.

Kulminācija Brāļu kapos bija septiņu kilometrus garais lāpu gājiens līdz Brīvības piemineklim. Sagādātās 600 lāpas ātri nokļuva cilvēku rokās.

“Ir jāgodina tie, kas krita. Daudzi tika sakropļoti, nomocīti, kas gūstā saņemti. Cietušo ir daudz vairāk,” bilst NBS karavīrs Kārlis Ķēberis.

Savukārt gājiena dalībniece Magdalēna norāda, ka būt par patriotu nozīmē “domāt par savu zemi, nevis būt egoistam un braukt projām uz ārzemēm un pelnīt sev, bet pelnīt valstij.”

Lasi vēlĻaudis pie Rīgas pils aizdedz Lāčplēša dienas svecītes

Video: Reportāža no 11.novembra krastmalas