Satversmes tiesa atceļ kārtību par ierēdņu algu publiskošanu

1 komentārs
Satversmes tiesa atceļ kārtību par ierēdņu algu publiskošanu
KASPARS KRAFTS, F64

Piektdien visām valsts un pašvaldības iestādēm no savām interneta mājaslapām bija jādzēš darbinieku algu saraksti. Tas izriet no Satversmes tiesas sprieduma. Par antikonstitucionālu atzīta norma, kas līdz šim lika ar sabiedrību dalīties ar to, cik saņem valsts maizē nodarbinātie. Norma izbrāķēta, jo iepriekšējā Saeima nav ievērojusi procedūru. Tikmēr politiķi sola atklātību atjaunot un likumu mainīt.

Ar lūgumu atcelt likumu, kas liek internetā katru mēnesi publiskot un glabāt astoņus gadus informāciju par izmaksāto atalgojumu, Satversmes tiesā vērsās vairāku augstskolu mācībspēki un darbinieki. Viņuprāt, šī prakse pārkāpj viņu tiesības uz privāto dzīvi.

“No šiem datiem var redzēt pabalstus, kas ir tuvinieku nāves gadījumā vai veselības gadījumos. Cilvēki ne vienmēr grib to afišēt. Bet pamatlieta bija tāda, ka neproporcionāli un nevajadzīgi tika publiskota informācija, kuru sabiedrībai var nodot savādāka veidā, piemēram, caur  atalgojumu sistēmu publiskošanu, bet nevis personificēti,” saka Rīgas Tehniskās universitātes komunikācijas departamenta vadītājs Ivars Svilāns.

Spriedumā tiesa secina, ka apstrīdētā norma Saeimā pieņemta lielā steigā. Tā iesniegta uz galīgo lasījumu, kas ir slikta prakse, turklāt kopā valsts budžetu pavadošo likumu paketi, lai arī tai ar to neesot nekādā sakara. Procedūras pārkāpumi esot pietiekami, lai normu atzītu par antikonstitucionālu. Izbrīnu par to, ka procedūras nepilnību dēļ tiek atcelta atklātībai tik svarīgs priekšlikums, neslēpj tā autors, “Jaunās Vienotības” pārstāvis Ints Dālderis.

“Es domāju, ka Satversmes tiesa ir nedaudz sapinusies meistarībā, jo ir jāskatās, kā mēs vispār varēsim Saeimā tālāk strādāt. Es negribu arī piekrist Satversmes tiesai, ka nav izdiskutēts šis jautājums, šis jautājums tika izdiskutēts vairākus gadus Saeimā. Es redzu, ka ir viena liela daļa cilvēku, kas grib saņemt naudu no nodokļu maksātāju līdzekļiem, bet nekādi negrib, lai tas būtu vienkārši uzzināms,” pauž Dālderis.

Spriedums nozīmē, ka visām valsts un pašvaldību iestādām – sākot no ministrijām un beidzot ar skolām – jau šodien bija jādzēš visa publiskā informācija par savu darbinieku atalgojumu. Vairums gan to vēl nebija paspējušas izdarīt. Premjera partija gan ir apņēmības pilna regulējumu atjaunot.

“Ja ir apstrīdētā šī procedūra iesim citu procedūru, katrā ziņā tā cīņa nebūs galā un varbūt pat nākamie priekšlikumi būs drastiskāki, līdzīgi kā tas ir Ziemeļvalstīs,” teic Dālderis.

Tikmēr žurnālistiem, kas vēlēsies uzzināt, cik saņem ierēdņi vai citi iestādes darbinieki, būs jāvēršas ar pamatotu iesniegumu viņu darbavietā.

1 komentārs