1 komentārs

Latvijai ir vajadzīgs konkrēts scenārijs, kā rīkoties kara gadījumā, jo tad izšķiroša būs katra stunda un minūte – tā šodien diskusijā Saeimā par Valsts prezidenta pilnvarām atzina eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Tikmēr juristi atzīst, ka Valsts prezidenta loma kara gadījumā tomēr ir vairāk simboliska, tādēļ par viņa pilnvaru paplašināšanu vai precizēšanu satraukties nevajag.

Valsts prezidenta kara laika pienākumi Satversmē ir aprakstīti īsi – viņš nozīmē virspavēlnieku, pēc Saeimas atļaujas piesaka karu un sper nepieciešamos soļus valsts aizsardzībai. Šobrīd prezidentam Satversmē atvēlētās pilnvaras tiek analizētas darba grupā, kurā piedalās varāk nekā 20 augstākās klases juristi, trīs eksprezidenti un vairāki Saeimas deputāti. Bijušo valsts galvu domas par savu lomu kara gadījumā gan dalījās.

Guntis Ulmanis atzina, ka viņaprāt, Satversmē nekādas izmaiņas, nav nepieciešamas. Savukārt Valdis Zatlers un Vaira Vīķe-Freiberga norādīja, ka vai nu valsts pamatlikums vai citi likumi būtu jāprecizē, lai x stundā pārāk daudz laika netiktu zaudēts strīdoties, kas būs galvenais valsts aizstāvis. “Jautājums ir par stundām, kas ir valsts galvas rīcībā, lai pieņemtu lēmumus. Te man šķiet, ka būtu vietā precizēt, jo tajā brīdī, kad pienāk krīze un jums ir tikai minūtes un stundas reaģēt, ir vajadzīgs jau iepriekš pieņemts scenārijs, kā rīkoties,” skaidroja Vīķe-Freiberga.

Foto

Arī Valdis Zatlers skaidroja, ka Latvijai kā NATO robežvalstij ir jābūt gatavai uz agresiju reaģēt daudz ātrāk, nekā, piemēram, Rietumvalstīm. “Latvija ir robežvalsts, kurai apdraudējums nāk no nākošā metra, kas ir aiz austrumu robežas. Londonā var spriest garām stundām, kāds tad ir labākais veids, un kā es izskatīšos savu vēlētāju acīs. Bet šeit Latvijā ir nepieciešams rīkoties ļoti ātri,” norādīja eksprezidents.

Tomēr ekspertu vairākums atzina, ka Satversmi, visticamāk grozīt nebūs nepieciešams, jo trūkumus Latvijas likumos varot novērst arī vienkāršākā ceļā. Piemēram, Aizsardzības ministrija un Nacionālo bruņoto spēku vadība norādīja, ka jau šonedēļ Saeima varētu pieņemt likuma izmaiņas, kas Latvijas spēju reaģēt uz militāru agresiju padarītu gluži vai zibensātru. Tas ir, armijas vienību komandieri pretošanos iebrucējiem drīkstēs sākt nekavējoties, nemaz negaidot pavēli no augšas.

Video

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl