Satraucoša tendence: pieaug nelaimes gadījumu skaits lauksaimniecībā

0 Komentāru
Satraucoša tendence: pieaug nelaimes gadījumu skaits lauksaimniecībā
Foto: Pixabay.com

Laikapstākļi nav vienīgā lauksaimnieku problēma. Pēdējos gados šajā nozarē vērojams straujš nelaimes gadījumu skaita pieaugums. Dažādas darba traumas pērn guvuši pussimts cilvēku, turklāt lauksaimniecības joma ierindojas otrajā vietā letālo negadījumu ziņā. Valsts darba inspekcija (VDI) septembrī gatavojas veikt vairāk nekā simts pēkšņās pārbaudes lauksaimniecības uzņēmumos. 

Vēl pirms pieciem gadiem lauksaimniecības nozarē tika reģistrēti 38 ar darbu saistīti nelaimes gadījumi, pērn – jau 51. VDI šī tendence pamatīgi satraukusi, tāpēc no šodienas sāktas lauksaimniecības uzņēmumu pārbaudes.

Valsts darba inspekcija apņēmusies pārbaudīt 150 lauksaimniecības uzņēmumus visā Latvijā. Plānus gan koriģējusi plūdu postaža Latgalē. Visvairāk cietušos novadus inspektori sola netraucēt.

Vienlaikus tiek uzsvērts, ka tematisko pārbaužu mērķis nebūs lauksaimniekus sodīt, bet uzlabot viņu izpratni par darba drošības ievērošanu. Nepilnību gadījumā tiks dots laiks to novēršanai.

“Mūsu statistika rāda, ka nelaimes gadījumu skaita ziņā nozarē ir pieaugums, un gana būtisks, un mēs īpaši akcentējam to, ka lauksaimniecības nozarē katru gadu notiek letālie nelaimes gadījumi, un pagājušajā gadā to skaits ierindoja nozari otrajā vietā no visiem valstī reģistrētajiem letālajiem nelaimes gadījumiem. Tātad situācija nav tiks spīdoša, un mūsu mērķis ir pievērst uzmanību arī šīm darba aizsardzības prasībām uzņēmumos. Tematisko pārbaužu laikā mēs sodus piemērojam ļoti reti, tikai tajos gadījumos, ja ir būtiski pārkāpumi, kas apdraud darbinieka drošību un veselību,” skaidro VDI vecākā eksperte Sarmīte Rūtiņa-Rūtenberga.

Pārbaudēs tiks apskatīta faktiskā situācija saimniecībā – tostarp, vai ir izvietotas brīdinājuma zīmes, tiks aptaujāti darbinieki un pārbaudīta dokumentācija. “Zemnieku saeimā” gan uzskata, ka VDI satraukums par darba drošību tieši lauksaimniecībā ir pārspīlēts.

“Ja mēs vērtējam uz 80 000 uzņēmumiem negadījumu skaits ir pieņemams – mežizstrādē, protams, pastāv augsts risks, jo notiek darbības ar mehānismiem, mehāniskiem transportlīdzekļiem. Svarīgākais ir darba drošība,” min “Zemnieku saeimas” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

Par bīstamākajām lauksaimniecības jomām tiek uzskatīta augkopība un lopkopība, kur pie nelaimes darbā var novest arī dažādu smagumu pārvietošana un darbs nelabvēlīgos laikapstākļos. Pērn visskaļāk izskanēja nelaime, kur fermā Jaunbērzē pēc saindēšanās ar metāna gāzi gāja bojā četri cilvēki.

Jāpiebilst, ka VDI šogad jau veikusi tematiskās pārbaudes pārtikas ražošanas un būvniecības uzņēmumos, bet rudenī tiks vētīta transporta nozare.
0 Komentāru