Satraucoša tendence – Latvijā arvien vairāk zīdaiņu dzimst mazgadīgām mammām

49 komentāri

“Nu jau tiešām jāsāk kliegt skaļā balsī” – tā mediķi raksturo gadiem milzušu problēmu – nepilngadīgu un mazgadīgu meiteņu grūtniecību. Piemēram, Rīgas Dzemdību namā pēdējo piecu gadu laikā mazuļus laidušas pasaulē gandrīz 300 skolas vecuma meitenes. Pērn to skaits bija gandrīz 50, turklāt daudzas no viņām nav pabeigušas pat pamatskolu.

Satraucoši ir tas, ka 21. gadsimtā daļai pusaudžu nav itin nekādu zināšanu par ķermeni un izsargāšanos no nevēlamas grūtniecības. Turklāt ne vienmēr tās ir meitenes no nelabvēlīgām ģimenēm.

Runājot par iemesliem, kāpēc skolas vecuma bērni kļūst par vecākiem, mediķi min kvalitatīvas informācijas trūkumu un to, ka daudzi ģimenē jūtas atstāti novārtā. Uz jauniešu zināšanu robiem norāda arī Rīgas Sociālajā dienestā.

Foto

Jana Pūķe, Rīgas Sociālā dienesta vecākā sociālā darbiniece:

Izsargāšanās vispār netiek apspriesta, tā ir mūsu lielā rūpe un lielā sāpe. Viņi pat vispār nezina, kas tas ir. Mēs vedam jauniešiem grupas šeit uz vietas un šādi te 15-16 gadīgie nāk un viena no tēmām ir seksuālā higiēna. Viņi labākajā gadījumā ir dzirdējuši par prezervatīviem, bet par to pielietošanu viņiem nav nekādas informācijas.

Šobrīd Rīgas Sociālā dienesta redzeslokā ir apmēram 50 nepilngadīgo māmiņu, un arvien biežāk par bērnu grūtniecību dienestam ziņo skola, ģimenes ārsts vai kāda institūcija.

Mediķi un sociālie darbinieki ir pārliecināti, ka daļējs risinājums būtu skolā atjaunot kvalitatīvu veselības mācību kā atsevišķu priekšmetu. Veselības ministrijā apgalvo – līdzšinējie centieni piedzīvojuši fiasko, jo Izglītības un zinātnes ministrijas ieskatā skolēni jau tagad skolā ir pārslogoti un veselības mācība ir izkaisīta pa vairākiem citiem priekšmetiem.

Uzrunātie nozares profesionāļi ir pārliecināti, ka, lai rastu risinājumu šai daudzslāņainajai problēmai, jāiesaistās politiķiem, vecākiem, mediķiem un sociālajiem dienestiem.

Video!

TOP komentāri

 • Rara
  +8 +8 0

  Rara

  Tiešām dīvaini, ka mūsdienu informācijas laikmetā var nezināt par izsargāšanos. Bet nu jā laikam jau tās info ir tik daudz, ka līdz gala mērķim nonāk neīstā. Bet domāju, ka veselības macību noteikti jāatjauno. Manā laikā tā bija un es tiešām jau 12g zināju, visu, kas jāzina. Tā 1 stunda nedēļā slodzes ziņā neko nemainīs, bet ieguvumi būs daudz. Tur jau tā problēma, ka izkaisot pa vairākiem priekšmetiem, neviens vairs īsti nenes atbildību vai ļoti aši paskrien garām, pievēršoties svarīgākām tēmām. Turklāt veselības mācības skolotājam ir jābūt piemērotam - tādam, kas nemulsīs pusaudžiem stāstot šādus jautājumus un pasniegs tos interesanti. Iespējams daudzi skolotāji paši sarkst, tāpēc arī nespēj bērniem normāli izstāstīt kas un kā.
 • Mamma
  +8 +8 0

  Mamma

  To, ko es redzu uz doto brīdi savas meitas (12.g.) klasē, tad nebrīnīšos, ka 13 gados kāda no meitenēm jau būs māmiņa. Mācības vairs nav nekas, galvenais ir puiši, mīcīšanās, seksualitāte utt.
 • Ieva
  +7 +7 0

  Ieva

  Kāds sakars ar valsti un izglītību? Vecāki arī bez izglītības un neprot pastāstīt, kā rodas bērni un kas ir kontracepcija?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

TOP produkti, ko iesaka eksperti matu kopšanai augustā!

Vasara šogad Latvijā nav bijusi tā svelmainākā, taču tas nenozīmē, ka Taviem matiem nav nepieciešama īpaša – vasaras sezonas – kopšana. Galvasrota jāpasargā gan no ultravioletā starojuma, gan vēja ietekmes. Aplūko ekspertu ieteikumus – kādus produktus labāk izmantot, lai sasniegtu vislabāko rezultātu!

Lasi vēl