Satraucoša statistika! Pieaug psihiatrijas pacientu skaits

2 komentāri
Satraucoša statistika! Pieaug psihiatrijas pacientu skaits
FOTO: LETA

Apmēram par piektdaļu pieaudzis reģistrēto pacientu skaits ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem. Katru gadu pirmreizēja saslimšana tiek konstatēta gandrīz 6 000 pacientu. Daudzi uz slimnīcu tiek atvesti akūtā stāvoklī. 

Cilvēku, kas pirmo reizi nonāk Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem, ir ap 1600 pacientu gadā.

Daļa pacientu slimnīcā ierodas paši, bet daudzus atved akūtā stāvoklī. Diagnozes var būt dažādas – sākot ar depresiju un beidzot ar psihozi.

Ingrīda Cera, RPNC Psihiatriskās palīdzības nodaļas vadītāja:

Svarīgs ir cilvēka stāvoklis. Psihiskais stāvoklis. Vai viņam ir uztveres traucējumi, vai viņam ir garastāvokļa traucējumi, domāšanas traucējumi tik tālu, ka viņš nesaprot realitāti, un viņš sakarā ar to pieņem nepareizus lēmumus. Tādi stāvokļi ir uzskatāmi par bīstamiem pašam cilvēkam vai apkārtējiem.

Turpmāk sarežģīti akūtie pirmreizējiem pacienti nonāks jaunajā Psihiatriskās palīdzības nodaļā. 50 gultas vietas ir izveidotas tā, lai pacienti justos ērti.

Ir arī tā saucamās antivandalisma palātas – tādas, kur neko nevar salauzt un savainoties. Plānots, ka turpmāk jaunajā nodaļā notiks ekspertīzes par piespiedu ārstēšanu, par ko lēmumu pieņem tiesa. Tādu pacientu ir ap 60 gadā.

Jaunajā nodaļā ir arī vairākas novērošanas palātas, kurās ievieto pacientus akūtajos bīstamajos stāvokļos. Tajās ārsti arī veic 72 stundu uzraudzību cilvēkiem, kas no ārstēšanas atsakās. Šeit pat slimnīcā pēc tam arī notiek tiesas sēdes.

Kopumā psihiskas saslimšanas un uzvedības traucējumi ir konstatēti vairāk nekā 84 tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju. Pēc statistikas datiem, piecu gadu laikā šādu pacientu skaits pieaudzis par piektdaļu – 21%.

Turklāt ik gadu gandrīz 6 000 pacientu saslimšana tiek konstatēta pirmo reizi. Bet, kā uzsver ārsti, tas nebūt nenozīmē, – psihiski traucētu cilvēku Latvijā kļūst vairāk.

Tomēr psihiatrs ir pārliecināts: pie ārsta vēršas ne tuvu visi, kam tas būtu nepieciešams. Piemēram, pēc Eiropas datiem, katram 10 iedzīvotājam ir depresija. Bet medicīnisko palīdzību meklē tikai nedaudzi no tiem.

TOP komentāri

  • haralds elceris
    +1 +1 0

    haralds elceris

    ja eksogēnais depresņaks - vienkāršākā ārstēšana cēloņu novēršana! bezkurpju depresņaku ārstē nopērkot kurpes, bezmājas depresiju nopērkot māju! kurpes un mājas taču pārdod bez receptēm!
    un ja kas, lai psihi ņenormaļniji nebēdā - Saeimā un valdībā viņi pārstāvēti superproporcionāli!
  • Draugs

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl