Satraucas par Latvijas himnas nepareizu dziedāšanu; diskutēs par liegumu solistiem to izpildīt

8 komentāri

Eksperti satraukušies, ka “Dievs, svētī Latviju” solistu izpildījumā bieži ir kļūdaina un neprofesionāla, tāpēc dziedāt Latvijas valsts himnu soloizpildītājiem būtu jāaizliedz.

Kā intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” pastāstīja Latvijas Zinātņu akadēmijas Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas priekšsēdētāja Raita Karnīte, himnas dziedājumos vērojamas kļūdas un neprecizitātes, un tam esot sekas. Kļūdas jūtamas pat koru izpildījumā Dziesmu svētkos. Šobrīd eksperti, piesaistot arī citas iesaistītās puses, skaidros, – vai kļūdas himnas izpildījumos ir būtiskas. Ja ir, tad tālāk tikšot skaidrots, kādas sekas tas atstāj un kas jāmaina likumdošanā.

Raita Karnīte
Latvijas Zinātņu akadēmijas Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas priekšsēdētāja

Himna ir valsts simbols, un pret valsts simboliem ir jāizturas ar lielu uzmanību. Drīzāk mūziķi, nevis eksperti ir satraukušies par to, ka himnas normatīvais regulējums ir labs un pareizs, bet nav īpaši labs šī regulējuma izpildījums. Tas nozīmē, ka himnas izpildījumā ir kļūdas un neprecizitātes. Tam ir divas nozīmīgas sekas, – tiek kropļota himna un himnu izpilda kori, kuri arī pārņem neprecīzo dziedājumu, un šīs te kļūdas ir jūtamas. Mūsu konsīlijā ir tāda problēmas risināšanas forma, mēs pulcēsim tos, kas ir ar šo problēmu saistīti. Gan tos, kas ir saistīti ar himnas likumdošanu, gan mūziķus.

Zinātnieki par himnas nekvalitatīvo izpildījumu sagatavos ziņojumu un ar to informēs visas atbildīgās iestādes, kā arī amatpersonas.