“Saskaņa”: “Uzvaras svētkos” nepamatoti ierobežotas pilsoniskās brīvības un pārkāptas cilvēktiesības uz cieņu

35 komentāri
“Saskaņa”: “Uzvaras svētkos” nepamatoti ierobežotas pilsoniskās brīvības un pārkāptas cilvēktiesības uz cieņu
PAULA ČURKSTE, LETA

Svētdien, 9. maijā, pie pieminekļa Uzvaras parkā tika nepamatoti ierobežotas pilsoniskās brīvības un pārkāptas cilvēku tiesības uz cieņu, uzskata partija “Saskaņa”, kas gan Rīgas domē, gan Saeimā pašlaik atrodas opozīcijā.

Svētdien uz Uzvaras parku devās vairāki desmiti tūkstoši cilvēku, lai atzīmētu Krievijā svinēto “uzvaras dienu”. Ņemot vērā Covid-19 epidemioloģiskās drošības prasības, kas liedz pulcēšanos, policija ierobežoja šo cilvēku atrašanos pie pieminekļa, tostarp policija ir sākusi vairākus desmitus administratīvo procesu par svinētāju pieļautajiem pārkāpumiem.

Savukārt “Saskaņa” pārmet, ka policija esot liegusi sanākušajiem “mierīgi un raiti” nolikt ziedus pieminekļa pakājē, aizbildinoties ar epidemioloģiskās drošības noteikumiem. Tā vietā, viņuprāt, tikusi mākslīgi radīta drūzmēšanās pie “ziedu galdiem”, “nevis samazinot, bet gan palielinot infekcijas izplatības riskus”.

“Nepamatoti ierobežojumi ir provokatīvi un pazemo cilvēkus, kas leģitīmi pauž savu attieksmi pret Otrā pasaules kara notikumiem un piemin savus tuviniekus, kas krituši šajā karā,” uzskata partijā.

Lai arī Rīgas policija sākusi administratīvos procesus par Covid-19 pandēmijas laikā neatļautu pulcēšanos, nepakļaušanos policistu likumīgajām prasībām, PSRS simbolikas izmantošanu, sejas masku nelietošanu un atrašanos stiprā alkohola reibumā, “Saskaņa” uzskata, ka visas dienas garumā Uzvaras parkā neesot bijuši novērojami nekādi konflikti un klātesošie “bez ierunām” esot pakļāvušies policijas prasībām. Tāpēc, viņuprāt, “pārspīlētie un neloģiskie” ierobežojumi, tostarp sabiedriskā transporta pieturvietu “nemotivēta pārcelšana”, esot vērtējama kā vēlme tīši apgrūtināt piekļuvi piemineklim, nevis organizēt to drošā veidā.

“Saskaņa” uzskata, ka iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) un Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis (AP) ir rīkojušies neprofesionāli, vadoties no politiskiem, nevis drošības apsvērumiem.

“Saskaņa” informēja, ka tā vēršas pie Nacionālās drošības padomes vadītāja, Valsts prezidenta Egila Levita ar aicinājumu izvērtēt policijas un Rīgas pašvaldības vadības rīcību un piemēroto ierobežojumu pamatotību 9.maijā.

Jau vēstīts, ka Valsts policija (VP) ir sākusi vairākus desmitus administratīvo procesu par pārkāpumiem Krievijā svinētās “Uzvaras dienas” atzīmēšanā Latvijā, aģentūra LETA noskaidroja VP.

Rīgas reģionā administratīvie procesi sākti par Covid-19 pandēmijas laikā neatļautu pulcēšanos, nepakļaušanos policistu likumīgajām prasībām, PSRS simbolikas izmantošanu, sejas masku nelietošanu, atrašanos stiprā alkohola reibumā un neatļautu uguņošanu.

Svētdien konstatēta paaugstināta iedzīvotāju aktivitāte arī Daugavpilī. Šajā Latgales pilsētā esot laikus tikuši veikti pasākumi, lai novērstu sabiedriskās kārtības un epidemioloģisko ierobežojumu pārkāpumus, tomēr sākti vairāki administratīvie procesi un viens kriminālprocess pēc Krimināllikuma nodaļas “Noziedzīgi nodarījumi pret vispārējo drošību un sabiedrisko kārtību”.

Pārējos Latvijas reģionos un pilsētās konstatēti vien daži pārkāpumi.

Lasi vēl:

35 komentāri