Sasalusi gandrīz visa Eiropa! Arī Latvijā tuvākajās dienās vēl turpināsies arktiski apstākļi

1 komentārs
Sasalusi gandrīz visa Eiropa! Arī Latvijā tuvākajās dienās vēl turpināsies arktiski apstākļi
Foto: EPA / LETA

Ne tikai Latvija, bet liela daļa Eiropas pēdējo nedēļu laikā drebinās salā. Pašreizējais aukstuma vilnis daudzviet ir lielākais pēdējo gadu laikā.

Sasalusi gandrīz visa Eiropa – brīdinājumu par zemu gaisa temperatūru vai snigšanu ir spēkā vairākās valstīs. Tiesa, katrai ir savi kritēriji, kad tiek izplatīts brīdinājums.

Piemēram, Zviedrijā sals bija pastiprinājies līdz -38 grādiem, bet brīdinājums par aukstumu nav spēkā, jo šāda gaisa temperatūra šajā reģionā nav sevišķi reta parādība. Savukārt Vidusjūras reģionā brīdinājums var būt spēkā par gaisa temperatūras noslīdēšanu kaut vai vienu grādu zem nulles, salnas apdraudot ražu.

Viszemākā gaisa temperatūra pašlaik reģistrēta Krievijā, kur termometra stabiņš noslīdējis līdz -41 grādam, savukārt stiprākā snigšana gaidāma Grieķijā, Rumānijā, arī Itālijā. Romā paveras netipisks skats – ieputināts Kolizejs. Romieši sniegu patiesi izbauda – snidzis nav pēdējos sešus gadus.

Daudzviet Eiropā pašreizējais aukstuma vilnis ir lielākais pēdējo gadu laikā.

Spelgonis iestājies arī pie mums Latvijā.

Dažviet temperatūra pārsniegusi pat -20 grādu atzīmi. Kļūstot aukstākam, patversmes gatavojas bezpajumtnieku pieplūdumam.

Galvaspilsētā pastiprinātā režīmā strādās pašvaldības policija, uzmanot, vai kādam nedraud nosalšana – pēdējā diennaktī slimnīcās nogādāti astoņi cilvēki, kuriem konstatēta ķermeņa atdzišana vai apsaldējumi. Strādās arī mobilā brigāde, patversmēs ir iespēja saņemt silto apģērbu un apavus; arī zupas virtuves strādās pastiprinātā režīmā.

“Patversmēs mēs parasti neuzņemam ļaudis, kuri ir sasildījušies ar grādīgajiem dzērieniem. Šajā gadījumā, kad ir auksts laiks, mēs atkāpjamies no šī principa. Tiek uzņemti cilvēki arī vieglā reibumā. Nakts patversmēs var uzkavēties arī pa dienu,” norāda Rīgas domes Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte.

Šajās dienās patversmes ir gandrīz pārpildītas – iespēju pārnakšņot siltumā izmantojuši vairāk nekā 700 cilvēku. Spelgonis turpmākās dienas vēl saglabāsies.

 

Andris Vīksna
LVĢMC Prognožu un Klimata daļas vadītājs

Prognozes liecina, ka šādi laikapstākļi saglabāsies tuvākās nedēļas laikā. Valdīs sals, un gandrīz katru nakti termometra stabiņš šur tur pazemināsies līdz -20 grādu atzīmei.

Ja termometra stabiņš nokrīt zem -20 grādu robežas, mazākajiem skolēniem ļauts palikt mājās. Skolas gan būs atvērtas.