Sarūk automašīnu reģistrācija ārvalstīs! Kāpēc tas vairs nav izdevīgi?

1 komentārs

Izrādās, ka Latvijā sarūk ārvalstīs reģistrēto auto skaits.

Kopš gada sākuma ir mainījusies kārtība, kādā izmantojami ārvalstīs reģistrēti vieglie automobiļi. Tagad daudzi tomēr izvēlas automašīnu reģistrēt Latvijā, nevis kaimiņvalstīs.

No likuma izmaiņām ieguvis arī valsts budžets.

Vēl pirms gada Latvijas iedzīvotājiem finansiāli izdevīgāk bija reģistrēt automašīnu kādā no kaimiņvalstīm, piemēram, Lietuvā vai Igaunijā, taču kopš gada sākuma tas vairs neatmaksājas. To var redzēt arī pilsētas ielās – ārvalstīs reģistrētu automašīnu ir kļuvis būtiski mazāk.

Latvijā deklarētiem iedzīvotājiem, kas piedalās ceļu satiksmē ar ārzemēs reģistrētiem auto, kopš jaunā gada ir jāmaksā prāvs ceļa nodoklis, bet par šīs prasības neievērošanu draud sods. Policijā skaidro, ka par šādu pārkāpumu sodītas vairāk nekā 300 personas, taču tagad pārkāpēju kļūst mazāk.

Normunds Krapsis
VP Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks

Sastādīto protokolu skaits attiecībā uz ārvalstīs reģistrētiem transportlīdzekļiem ir būtiski samazinājies, par 35%, jāsaka, ka acīmredzot cilvēki ir izdarījuši izvēli, vai pārvietoties ārvalstīs reģistrētā automašīnā un maksāt ekspluatācijas nodevu, vai piereģistrēt auto šeit Latvijā.

Šāda kārtība tika ieviesta, lai izskaustu praksi, kad autovadītāji, reģistrējot automašīnu ārvalstīs, apiet Latvijas nodokļu sistēmu. Plānots, ka likuma izmaiņas valsts budžetam dos papildu 6,4 miljonus eiro.

Tālivaldis Vectirāns
SM Autosatiksmes departamenta direktors

Šajā plānotajā transporta līdzekļu ekspluatācijas modelī bija arī iekļauta šī maksa, ko plānoja ieņemt par šiem ārzemēs reģistrēto transporta līdzekļu lietošanu Latvijā, tad varam secināt, ka likumdošanas mērķis ir sasniegts.

Dati liecina, ka arī pirmreizējā transportlīdzekļu reģistrācija Latvijā palielinājusies par 11%.

Tālivaldis Vectirāns
SM Autosatiksmes departamenta direktors

Jā, ir kāpums, jo īpaši janvārī, ir būtisks kāpums, ko varētu daļēji izskaidrot.

Ja automašīna ir reģistrēta ārvalstīs, Latvijā reģistrēta persona ar to var braukt, samaksājot nodokli – 10 eiro dienā, 250 mēnesī vai 1000 eiro gadā. Ja nodoklis nav nomaksāts, sods ir no 150 līdz 400 eiro. Tomēr policijā atzīst, ka pieķert negodīgus autovadītājus nav nemaz tik vienkārši.

Ekspluatācijas nodoklis jāmaksā arī tad, ja, strādājot ārzemēs, deklarētā dzīvesvieta ir palikusi Latvijā un cilvēks ar mītnes zemē reģistrētu auto uz šejieni atbrauc tikai atvaļinājumā. Šobrīd ceļu satiksmē piedalās aptuveni 6000 automašīnu, par kurām tiek maksāts ekspluatācijas nodoklis.

TOP komentāri

  • Ings
    +4 +3 -1

    Ings

    Pareizas nodoklu politikas rezultata visu laiku cilveki dodas trimda.Vel vajaga nodokli ari par dienam,,kad atbrauc atvalinajuma.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl