Sargi savu mīluli! Latvijā parādījies vīruss, kas ir bīstams arī suņiem – “pseidotrakumsērga”

0 Komentāru
Sargi savu mīluli! Latvijā parādījies vīruss, kas ir bīstams arī suņiem – “pseidotrakumsērga”

Pagājušā gada nogalē pirmo reizi Latvijā mežacūkai atklāts arī vīruss, kas ir bīstams suņiem. Tas ir Aujeski vīruss, ko dažkārt dēvē arī par pseidotrakumsērgu, jo abām saslimšanām ir līdzīgi simptomi.

Pirmā Latvijā ar Aujeski vīrusu jeb pseidotrakumsērgu inficētā mežacūka tika sastapta pagājušā gada novembra beigās Ģibuļu pagastā, vien pāris kilometrus no Talsiem. Dzīvnieks bija uzvedies neadekvāti, pa muti tam bija nākušas putas, un tas no medniekiem nemēģināja aizbēgt.

Ekrānuzņēmumi

Edvīns Oļševskis, PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktora vietnieks:
Šis Talsu puses gadījums ir pirmais, kad tiešām mežacūkai tiek konstatēts tieši vīruss. Tas nozīmē, ka šī slimība bija akūtā fāzē. Mēs domājām, ka tas būs Āfrikas cūku mēris, jo arī pie tā ir nervu darbības traucējumi, taču šoreiz izrādījās, ka šī ir Aujeski slimība.

Aujeski vīruss Latvijā nav nekas jauns, taču pirms tam tas tika atklāts mājas cūkām.

Pēdējais gadījums bija reģistrēts 2004. gadā Limbažos un Bauskā, kur no šā vīrusa bojā gāja 100 mājas cūkas. Toreiz slimību izdevies apkarot, jo tika atrasta speciālā vakcīna. Taču tā ir lietojama tikai mājas cūkām.

Edvīns Oļševskis, PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktora vietnieks:
Vakcīna ir tikai cūkām pieejama. Pārējie dzīvnieki ir jāsargā, lai nepieļautu šo kontaktu ar iespējami inficētu mežacūku gaļu.

Cilvēkiem Aujeski vīruss nav bīstams. Apdraudēti ir suņi, kuri nonāk saskarsmē ar inficētā dzīvnieka siekalām, asinīm vai gaļu. Vakcīna pret parasto trakumsērgu uz Aujeski vīrusu nedarbojas. Līdz šīm pēdējo piecu gadu laikā ir zināms par trim klīniski apstiprinātiem suņu saslimšanas gadījumiem.

Lita Konopore, LVB Mazo dzīvnieku veterinārārstu sekcijas vadītājas vietniece:
Pret šo vīrusu vakcīna nav izdomāta, tāda arī Eiropā nav reģistrēta, tāpēc nevarēs šādā veidā pasargāt savus suņus. Lielākais risks šobrīd ir medību suņiem, un katram saimniekam ir jāizvērtē, vai viņš ar savu suni šādā veidā riskē vai neriskē šādā kontaktā.

Mednieki ir īpaši nobažījušies par šā vīrusa izplatību caur inficētām mežacūkām, jo ļoti daudzi medībās izmanto suņus.

Šobrīd Pārtikas un veterinārais dienests meklē finansējumu, lai izmeklētu aptuveni 500 mežacūku paraugus uz Aujeski jeb pseidotrakumsērgas vīrusu, lai saprastu, cik izplatīta Latvijā ir šī slimība. PVD norāda, ka šobrīd par slimības uzliesmojumu runāt nevar, jo pseidotrakumsērga neizplatās tik ātri kā, piemēram, Āfrikas cūku mēris.

0 Komentāru