Sapnis par ziloņu māju Rīgas Zoodārzā varētu kļūt par realitāti

1 komentārs

Sapnis par ziloņu māju Rīgas Zoodārzā tomēr varētu kļūt par realitāti. No grandiozā daudzmiljonu projekta finansiālu apsvērumu dēļ krīzes gados nācās atteikties, un tas šobrīd gulst dziļi plauktā.

Tomēr tas ir reanimējams un īstenojams, atliekot vien gaidīt piemērotu mirkli. Vēl šogad informatīvais stends pie zoodārza ieejas bija uzbūris vīziju par ziloņu atgriešanos Rīgā.

Laura Līdaka
Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza Izglītības un informācijas nodaļas vadītāja

Pavasarī mēs šeit stāvējām un beidzot pieņēmām lēmumu, ka cerība ir nolikta tālā plauktā. Un veidojām jaunu stendu un jaunus stāstus.

Ziloņu mītnei bija atvēlēta desmitā daļa no visas zoodārza teritorijas. To par valsts naudu, – teju 120 tūkstošiem latu uzprojektēja jau pirms desmit gadiem. Tolaik palīdzēja arī tauta, – ziedojot vērienīgā projekta realizācijai.

Taču atnāca krīze, un viss apstājās, tā arī neuzbūvējot ziloņu mītni.

Rolands Greiziņš
Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza valdes priekšsēdētājs

Projekts tajā laikā bija izstrādāts trijos stāvos un bija pie deviņiem miljoniem latu (13 miljoni eiro). Sapratām, ka pa daudz, projektu pārtaisījām, visu saspiedām, – tad iznāca uz 6 miljoni latu. Bet nespējām nekādu atbalstu gūt.

“Šī nav tā pievilcīgākā zoodārza daļa,” nosaka Greiziņš. Teritorija tā arī palikusi neattīstīta, jo bija paredzēts, ka te visu traktors nolīdzinās.

Lai gan ziloņu mājas projekts šobrīd skaitoties norakstīts, miskastē tas neesot izmests.

Rolands Greiziņš
Rīgas Nacionālā zooloģiskā dārza valdes priekšsēdētājs

Stāv mums plauktos un gaida, ja kas notiks, tad projekts tāpat ir jāpārstrādā, ņemot vērā veco, ja mēs, protams, būvēsim tepat. Vai mums būs ziloņi Rīgā, es personīgi atbildēt nevaru.

Turklāt no darba zoodārzā ir aizgājuši arī darbinieki, kas bija speciāli apmācīti ziloņu kopšanā. Arī mums speciāli taupītie pieci Āzijas ziloņi jeb tā dēvētā Rīgas grupa nu esot Emmenes zoodārzā Nīderlandē izformēta. Turklāt šobrīd esot arī citas aktualitātes, – uz Latvijas simtgadi jārealizē Āfrikas savannas projekts, kam līdzekļus atvēlējusi gan valsts, gan pašvaldība.

Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs gan ir pārliecināts, ka ziloņi Rīgā atgriezīsies.

Nils Ušakovs
Rīgas domes priekšsēdētājs

Pēc Āfrikas savannas ir plāns, ka mums tomēr blakus savannai vajag arī izvietot ziloņu māju.

Patlaban tiekot vērtēts, cik tas var izmaksāt ar cerību, ka varēs piesaistīt Eiropas finansējumu. Ministrijā gan pagaidām šādas iespējas neredz.

Alda Ozola
VARAM valsts sekretāra vietniece vides aizsardzības jautājumos

Šobrīd, vismaz periodā līdz 2020. gadam, kur projekti tiks realizēti līdz 2022.gadam, pieejamais finansējums jau ir saplānots. Attiecībā uz šādas mājas izveidi no ministrijas viedokļa viens no iespējamiem risinājumiem pašai būvniecībai domājam, ka būtu jāskatās uz sponsoru piesaisti.

Ziloņi Rīgas Zoodārzā mita līdz 2003. gadam. Ņemot vērā nepieņemamos turēšanas apstākļus, lai dzīvnieks neaizietu te bojā, pēdējo ziloni Radžu aiztransportēja uz Nīderlandi. Tur viņš nodzīvoja vēl vairākus gadus un radīja vēl padsmit pēcnācējus. Šobrīd Rīgas zoodārzā ir atgriezies Radžas galvaskauss.

TOP komentāri

  • Henriete Petrovska
    +1 +1 0

    Henriete Petrovska

    Un kapēc tas ir sapnis ja tā bija realitāte??? Kam.traucēja?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl