Komentāri

“Nekas tāds šeit nav redzēts. Par laimi, iztikām bez cilvēku upuriem” – tā par milzu vētru, kas nedēļas nogalē plosījās Saulkrastos, saka vietējie iedzīvotāji. Vēl šodien viņi zāģē kritušos kokus, kas izrauti ar visām saknēm un krītot sadragājuši gan automašīnas, gan ēku jumtus.

Busiņš, ar kuru pārvadāja augļus, tagad nododams metāllūžņos. Milzīgais bērzs to sašķaidījis, uzkrītot arī blakus esošās ēkas jumtam. Unikālus vētras kadrus savā videokamerā tvēris vietējais iedzīvotājs Jānis Mežals – redzams, kā raženie, gadu desmitiem vai pat simtiem vecie, kāpu vējā rūdītie koki, kapitulē dabas dusmu priekšā.

Tagad gaisā smaržo pēc sveķiem, visapkārt dūc motorzāģi. Vēl otro dienu pēc vētras sekas nav novērstas, jo sākotnēji bija jāatbrīvo ceļi no kritušo koku milzu stumbriem. Ielas bijušas pilnas ar atpūtniekiem, līdz sācies vējš un krusa.

“Tas viss bija trijās minūtēs. Vētra nāca, un tie koki, kā skaliņi… Kaimiņi nemaz nedzirdēja, tāda krusa bijusi,” par notikušo stāsta Saulkrastu iedzīvotājs Atis.

“Mēs gribējām iet meklēt bērnus, viss ceļš ar kokiem. Bērni bija trīs mājas tālāk dzimšanas dienas ballītē. Kamēr sapratām, ka visiem viss kārtībā, miers iestājās,” piedzīvotajā dalās Astra.

Pārsimt metrus tālāk, blakus ieliņā, kādas ēkas pagalmā sagāzušās milzu priedes. Sadragāta vieglā mašīna, izskatās kā no autokatastrofas. Sabojāts mazākās ēkas jumts, žogos caurumi. Nolauzts elektrības stabs. Mājas saimniece izrāda postažu, kas pāris minūšu laikā viņas pagalmu pārvērta līdz nepazīšanai.

“Piecu sekunžu laikā, no tās puses, kur kaimiņiem nolauztas priedes mūsu priedes, ar visām saknēm tika vienkārši nogāztas. Uz mājas, mašīnas, pagalmā. Tā te notika!”

Pašvaldībā šodien sasaukta ārkārtas sēde. Saulkrastiešiem solīts sniegt palīdzību, novācot postažu. “Ir bijuši zvani, informāciju apkopojam. Par kompensācijām – katru gadījumu izvērtēsim atsevišķi, lēmumi tiks pieņemti tuvāko nedēļu laikā,” norāda Saulkrastu novada domes priekšsēdētājs Ervīns Grāvītis.

Blakus Saulkrastiem, Pabažos, vētras dēļ uz ilgu laiku pārtrūkusi elektrības un ūdens padeve. “Māju daudz, veci cilvēki, bez ūdens, bez tualetēm. Kur viņiem, uz ezeru jāiet?” vaicā vietējais iedzīvotājs Nikolajs.

Saulkrastos vētras rezultātā tika bloķēti ceļi, tāpat koki bija sagāzušies uz dzelzceļa sliedēm. Lai gan paši sveiki veseli, saulkrastieši par notikušo vēl ilgi varēs stāstīt leģendas, jo nekas tāds te vēl nebija noticis.

Lasi vēl